Shell Education Conquering Fifth Grade 4-Book Set Printed Book
Login to View Prices
Shell Education Conquering Fifth Grade 4-book Set Printed Book – Book – Grade 4-5
Additional information
| Brand | Shell Education |
|---|---|
| Product Type | Printed Book |
| Grade | 2001-04-05T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 0.6" |
| Depth | 8.5" |
| Brand Name | Shell Education |
| Manufacturer | Shell Education |
| Product Name | Conquering Fifth Grade 4-book Set |
| Distribution Media/Method | Book |
| Manufacturer Part Number | 100713 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Build the skills that children need to succeed with this collection of parent and student resources. This four-book set strengthens the connection between home and school, solidifies the concepts students are learning and challenges their thinking to help them get ahead in class. Fun yet challenging, critical-thinking and extension activities and games develop students' skills in reading, language, writing, math, social studies and science. This set also includes three nonfiction texts to build content-area literacy while students are engaged in reading high-interest topics. Aligned to today's standards, these resources will boost student achievement and help advance students' skill level.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Set |
Shell Education Conquering Fifth Grade 4-Book Set Printed Book
Login to View Prices
Shell Education Conquering Fifth Grade 4-book Set Printed Book – Book – Grade 4-5
Additional information
| Brand | Shell Education |
|---|---|
| Product Type | Printed Book |
| Grade | 2001-04-05T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 0.6" |
| Depth | 8.5" |
| Brand Name | Shell Education |
| Manufacturer | Shell Education |
| Product Name | Conquering Fifth Grade 4-book Set |
| Distribution Media/Method | Book |
| Manufacturer Part Number | 100713 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Build the skills that children need to succeed with this collection of parent and student resources. This four-book set strengthens the connection between home and school, solidifies the concepts students are learning and challenges their thinking to help them get ahead in class. Fun yet challenging, critical-thinking and extension activities and games develop students' skills in reading, language, writing, math, social studies and science. This set also includes three nonfiction texts to build content-area literacy while students are engaged in reading high-interest topics. Aligned to today's standards, these resources will boost student achievement and help advance students' skill level.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Set |















