Shax 6192 Umbrella Ground Spike – 16.3″ Width x 2″ Height x 8.5″ Length – 1 Each – Silver
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Ground Spike |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Width | 16.3" |
| Brand Name | Shax |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6192 |
| Product Name | 6192 Umbrella Ground Spike |
| Manufacturer Part Number | 12992 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your Shax 6100 Lightweight Work Umbrella (not included) securely in place with the 6192 Umbrella Ground Spike. It is simple to use – push into the ground and attach the umbrella to the spike. Place umbrella pole into the stand's allotted holder and tighten the side bolt for maximum security. Use the side handle to push spike into ground or to remove when finished. Sharp spike pierces ground without much resistance.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.05 lb |









