Sharp El-334wb 12 Digit Professional Large Desktop Calculator with Kick Stand Display
Login to View Prices
Sharp EL-334WB 12 Digit Professional Large Desktop Calculator with Kick Stand Display – Large Display, Durable, Plastic Key, Dual Power, 4-Key Memory, Angled Display, Kickstand, Sign Change, Double Zero, Independent Memory – 12 Digits – LCD – White – Desktop – 1 Each
Additional information
| Brand | Sharp Calculators |
|---|---|
| Product Type | Simple Calculator |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Warranty</p> |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Display Digits | 12 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.6" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 6.6" |
| Brand Name | Sharp Calculators |
| Calculator Features | Double Zero |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Product Name | EL-334WB 12-Digit Professional Large Desktop Calculator |
| Manufacturer Part Number | EL334W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 12-digit calculator with a kickstand features an extra-large LCD that displays crisp, clear digits to prevent reading errors. Durable keys are appropriately spaced for fast, accurate data entry. Cost-sell-margin keys simplify profit margin calculations by allowing you to enter two variables and automatically receive the third variable. Backspace key allows you to make quick, single-digit corrections for time-saving use. Twin-power operation runs on solar energy with a battery backup to provide consistent, reliable performance in any environment. Desktop calculator also includes grand total key, double-zero key, automatic tax keys, four-key independent memory, automatic power down and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035845436.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Digit Size: 18mm</li> <li>Display Angle: Fixed with Kickstand</li> </ul> |










