Seventh Generation Disinfecting Cleaner – Wipe – Lemongrass Citrus Scent – 7″ Width x 8″ Length – 70 / Canister – 1 Each
Additional information
| Brand | Seventh Generation, Inc |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant |
| Container Type | Canister |
| Scent | Lemongrass Citrus |
| Cleaner Size | 7" Width x 8" Length |
| Quantity Per Container | 70 |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Sodium Lauryl Sulfate |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | Seventh Generation |
| Features | Deodorize |
| Manufacturer | Seventh Generation, Inc |
| Product Name | Disinfecting Cleaner |
| Application/Usage | Multi Surface |
| Manufacturer Part Number | 22813 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disinfecting multi-surface wipes kill 99.99 percent of household germs botanically and are effective against cold and flu viruses. Specifically, treated wipes kill Influenza A viruses including H1N1, Rhinovirus (type 37, the Common Cold virus), Methicillin-resistant staphylococcus aureus (MRSA), staphylococcus aureus, salmonella enterica, and pseudomonas aeruginosa on hard, nonporous surfaces. Use to clean and disinfect in one easy step. Wipes are equipped with a patented disinfecting technology called CleanWell and are EPA-registered. They also deodorize and effectively control odors. No rinsing or wiping is required, even on food-contact surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Germs Remover |
Seventh Generation Disinfecting Cleaner

Login to View Prices
Seventh Generation Disinfecting Cleaner – Wipe – Lemongrass Citrus Scent – 7″ Width x 8″ Length – 35 / Canister – 1 Each
Additional information
| Brand | Seventh Generation, Inc |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant |
| Container Type | Canister |
| Scent | Lemongrass Citrus |
| Cleaner Size | 7" Width x 8" Length |
| Quantity Per Container | 35 |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Sodium Lauryl Sulfate |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | Seventh Generation |
| Features | Deodorize |
| Manufacturer | Seventh Generation, Inc |
| Product Name | Disinfecting Cleaner |
| Application/Usage | Multi Surface |
| Manufacturer Part Number | 22812 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disinfecting multi-surface wipes kill 99.99 percent of household germs botanically and are effective against cold and flu viruses. Specifically, treated wipes kill Influenza A viruses including H1N1, Rhinovirus (type 37, the Common Cold virus), Methicillin-resistant staphylococcus aureus (MRSA), staphylococcus aureus, salmonella enterica, and pseudomonas aeruginosa on hard, nonporous surfaces. Use to clean and disinfect in one easy step. Wipes are equipped with a patented disinfecting technology called CleanWell and are EPA-registered. They also deodorize and effectively control odors. No rinsing or wiping is required, even on food-contact surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Germs Remover |
Seventh Generation Disinfecting Cleaner – Wipe – Lemongrass Citrus Scent – 7″ Width x 8″ Length – 35 / Canister – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Seventh Generation, Inc |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant |
| Container Type | Canister |
| Scent | Lemongrass Citrus |
| Cleaner Size | 7" Width x 8" Length |
| Quantity Per Container | 35 |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Sodium Lauryl Sulfate |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | Seventh Generation |
| Features | Deodorize |
| Manufacturer | Seventh Generation, Inc |
| Product Name | Disinfecting Cleaner |
| Application/Usage | Multi Surface |
| Manufacturer Part Number | 22812CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disinfecting multi-surface wipes kill 99.99 percent of household germs botanically and are effective against cold and flu viruses. Specifically, treated wipes kill Influenza A viruses including H1N1, Rhinovirus (type 37, the Common Cold virus), Methicillin-resistant staphylococcus aureus (MRSA), staphylococcus aureus, salmonella enterica, and pseudomonas aeruginosa on hard, nonporous surfaces. Use to clean and disinfect in one easy step. Wipes are equipped with a patented disinfecting technology called CleanWell and are EPA-registered. They also deodorize and effectively control odors. No rinsing or wiping is required, even on food-contact surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Germs Remover |
Seventh Generation Disinfecting Cleaner – Wipe – Lemongrass Citrus Scent – 7″ Width x 8″ Length – 70 / Canister – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Seventh Generation, Inc |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant |
| Container Type | Canister |
| Scent | Lemongrass Citrus |
| Cleaner Size | 7" Width x 8" Length |
| Quantity Per Container | 70 |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Sodium Lauryl Sulfate |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | Seventh Generation |
| Features | Deodorize |
| Manufacturer | Seventh Generation, Inc |
| Product Name | Disinfecting Cleaner |
| Application/Usage | Multi Surface |
| Manufacturer Part Number | 22813CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disinfecting multi-surface wipes kill 99.99 percent of household germs botanically and are effective against cold and flu viruses. Specifically, treated wipes kill Influenza A viruses including H1N1, Rhinovirus (type 37, the Common Cold virus), Methicillin-resistant staphylococcus aureus (MRSA), staphylococcus aureus, salmonella enterica, and pseudomonas aeruginosa on hard, nonporous surfaces. Use to clean and disinfect in one easy step. Wipes are equipped with a patented disinfecting technology called CleanWell and are EPA-registered. They also deodorize and effectively control odors. No rinsing or wiping is required, even on food-contact surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Recommended Use | Germs Remover |



















