Self-Adhesive Removable Color-Coding Labels, 0.75″ dia, White, 28/Sheet, 36 Sheets/Pack
Login to View Prices
Quickly and easily identify important information or color-code documents, calendars, and schedules with self-sticking, removable, round labels. The easy-to-spot labels stick to nearly any surface and can be written on if needed to further clarify. For use with craft projects, games, schoolwork, chore charts, employee schedules, folders, bake sales, and more. Not for use in printers or copiers. 4 x 6 sheets.
Additional information
| Weight | 0.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.76 × 4.06 × 0.47 in |
| Sheet (W x L) | 4 x 6 |
| Adhesive | Removable Self-Adhesive |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Labels Per Sheet | 28 |
| Sheets Per Unit | 36 |
| Interpack Quantity Descript | 28/Sheet, 36 Sheets/Pack |
| Label Color(s) | White |
| Material(s) | Paper |
| Shape | Round |
| Labels Per Unit | 1,008 |
| Global Product Type | Color-Coding Labels |
| Label Size - text | 0.75" dia |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547401088 |
| MPN | UNV40108 |
| Brand | Universal® |

















Reviews
There are no reviews yet.