Self-Adhesive Laminating Sheets, 3 mil, 9.25″ x 12″, Gloss Clear, 50/Box
Login to View Prices
Protect documents from dirt, spills and tears. Use one sheet to laminate the top of your document or two sheets to laminate both front and back. Suitable for a variety of applications including heat-sensitive material. Not for use with laminating machines.
Additional information
| Weight | 2.0100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.20 × 0.68 in |
| For Use With | No Machine Required |
| Laminator Supply Format | Cold Lamination |
| Maximum Document Size | 8.5" x 11" |
| Size | 9.25 x 12 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Width | 9.25" |
| Length | 12" |
| Suggested Applications | Document |
| Finish | Gloss |
| Supply Format | Sheet |
| Global Product Type | Cool Laminating Sheets |
| Thickness/Gauge | 3 mil |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043859528929 |
| MPN | 5221502 |
| Brand | Fellowes® |















Reviews
There are no reviews yet.