Sealer Sales 40 Micron Air Pillow Film 5″”W x 8″”H Clear
Login to View Prices
THE AIR FOAM PILLOW IS DESIGNED TO WORK WITH THE YC SERIES AIR PILLOW MACHINE PART# YC-03FD (GLOBAL# B2255072). THE FILM IS PERFORATED FOR EASY TEAR OFF. ALSO AVAILABLE IN 8″” X 8″”. AIR PILLOWS PROVIDE SUPERIOR PROTECTION COMPARED TO TRADITIONAL SHIPPING MATERIALS AND CAN BE STORED CONVENIENTLY TAKING UP A FRACTION OF THE SPACE AS PACKING PEANUTS AND/OR FOAM. FEATURES UL STYLE””MARGIN-TOP0PX;PADDING-TOP 5PX PADDING-BOTTOM 5PX;”” SIZE 5″” X 8″” (12 X 20 CM) THICKNESS 40 MICRON FOR SUPERIOR QUALITY LENGTH 1266 FT. (386M)
Additional information
| Weight | 12.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Color | Clear |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| UNSPSC | 24141600 |
| Country of Origin | TW |
| Fob Origin | CA |
| MPN | Film_12x20cm |


Reviews
There are no reviews yet.