Scott Hand Sanitizer Foam Refill – Fresh Scent – 33.8 fl oz (1000 mL) – Kill Germs – Hand – Yes – Clear – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hand Sanitizer Foam Refill |
| Volume Capacity | 33.8 fl oz (1000 mL) |
| Moisturizing | Yes |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Ethyl Alcohol |
| Fragrance Classification | Fresh |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Moisturizing Foam Hand Sanitizer |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 91560 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Moisturizing Foam Hand Sanitizer is formulated to meet CDC guidelines for alcohol-based sanitizers. It helps stop the spread of germs by effectively killing up to 99.9 percent of bacteria without the use of water. Hand sanitizer is ideal for use in offices, stores, schools and more. Sanitizer is NSF E-3 rated to use in food-processing and foodservice settings. Refill your Scott Essential Manual Skin Care Dispenser (not included) to maximize your productivity, making it easy for staff and guests to stay clean. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022156199.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Recommended Use | Kill Germs |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
Scott Hand Sanitizer Foam Refill – Fresh Scent – 33.8 fl oz (1000 mL) – Kill Germs – Hand – Yes – Clear – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hand Sanitizer Foam Refill |
| Volume Capacity | 33.8 fl oz (1000 mL) |
| Moisturizing | Yes |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Ethyl Alcohol |
| Fragrance Classification | Fresh |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Moisturizing Foam Hand Sanitizer |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 91560 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Moisturizing Foam Hand Sanitizer is formulated to meet CDC guidelines for alcohol-based sanitizers. It helps stop the spread of germs by effectively killing up to 99.9 percent of bacteria without the use of water. Hand sanitizer is ideal for use in offices, stores, schools and more. Sanitizer is NSF E-3 rated to use in food-processing and foodservice settings. Refill your Scott Essential Manual Skin Care Dispenser (not included) to maximize your productivity, making it easy for staff and guests to stay clean. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022156199.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Recommended Use | Kill Germs |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
Scott Hand Sanitizer Foam Refill – 40.6 fl oz (1200 mL) – Hand – Clear – 2 / Box
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hand Sanitizer Foam Refill |
| Volume Capacity | 40.6 fl oz (1200 mL) |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Moisturizing Foam Hand Sanitizer |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 91590 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Moisturizing Foam Hand Sanitizer is formulated to meet CDC guidelines for alcohol-based sanitizers. It helps stop the spread of germs by effectively killing up to 99.9 percent of bacteria without the use of water. Hand sanitizer is ideal for use in offices, stores, schools and more. Sanitizer is NSF E-3 rated to use in food-processing and foodservice settings. Refill your Kimberly-Clark Professional ICON or Scott Pro Automatic Dispensers (none included) to maximize your productivity, making it easy for staff and guests to stay clean. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018359588.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 2 / Box |
Scott Hand Sanitizer Foam Refill – 33.8 fl oz (1000 mL) – Kill Germs – Hand – Clear – Dye-free, Fragrance-free – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hand Sanitizer Foam Refill |
| Volume Capacity | 33.8 fl oz (1000 mL) |
| Product Color | Clear |
| Alcohol Free | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Scott |
| Features | Fragrance-free |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Essential Alcohol Free Foam Hand Sanitizer |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 12977 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Help keep little hands cleaner with Scott Essential Alcohol-free Foam Hand Sanitizer. Scott Essential provides a reliable balance of efficiency, performance and value. Free of alcohol, fragrance and dye, this formula effectively kills 99.99 percent of the most common germs in 15 seconds. Because it's free of alcohol, fragrance and dyes, it's a top hand sanitizer choice for sensitive populations, like little ones at schools and those in inpatient care facilities. Plus, this foaming, no-rinse sanitizer contains moisturizers and conditioners so it's gentle. Pump bottle is designed to conveniently fit with the compatible Scott Essential wall bracket (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Recommended Use | Kill Germs |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |




















