Scott Green Certified Foam Hand Soap – Foam – 1.27 quart – Applicable on Hand – Dye-free, Fragrance-free – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Skin Cleanser |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Volume Capacity | 1.27 quart |
| Form | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Fluid Color | Clear |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>EcoLogo Certified</p> |
| Brand Name | Scott |
| Features | Fragrance-free |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Green Certified Foam Hand Soap |
| Manufacturer Part Number | 91591 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Green Certified Skin Cleanser offers a reliable balance of efficiency, performance and value to help stop the spread of germs. Environmentally conscious, foaming hand soap is fragrance-free, dye-free and EcoLogo certified. Hand soap is perfect for keeping your hands clean in schools, workplaces, stores and more. Soap is NSF E-1 rated and is suitable to use in food-processing and foodservice settings. When you're charged with maintaining washrooms in busy environments, these refills maximize your productivity while ensuring staff and guests stay clean. Refills are compatible with Kimberly-Clark Professional ICON and Scott Pro Automatic Dispensers (not included). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018359589.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Recommended Use | Hand |
Scott Green Certified Foam Hand Soap – 33.8 fl oz (1000 mL) – Hands-free Dispenser – Hand – Clear – Dye-free, Fragrance-free, Recyclable – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Volume Capacity | 33.8 fl oz (1000 mL) |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Hands-free |
| Height | 7.3" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 3.5" |
| Certifications & Standards | <p>EcoLogo Certified</p> |
| Brand Name | Scott |
| Features | Recyclable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Green Certified Foam Hand Soap |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 91565 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Green Certified Skin Cleanser offers a reliable balance of efficiency, performance and value to help stop the spread of germs. Environmentally conscious, foaming hand soap is fragrance-free, dye-free and EcoLogo certified. Hand soap is perfect for keeping your hands clean in schools, workplaces, stores and more. Soap is NSF E-1 rated and is suitable to use in food-processing and foodservice settings. When you're charged with maintaining washrooms in busy environments, these refills maximize your productivity while ensuring staff and guests stay clean. Refills are compatible with Scott Essential Manual Skin Care Dispensers (not included). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018167647.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |















