Scott Full-Fold Dispenser Napkins – 1 Ply – Full Fold – 12″ x 17″ – White – Soft, Absorbent – For Multipurpose – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Dispenser Napkin |
| Fold Type | Full Fold |
| Environmental Certification | EPA |
| Full Size | 12" x 17" |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Full-Fold Dispenser Napkins |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 98730 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Full-Fold Dinner Napkins are a great choice when you want a touch of elegance without the hassle of laundering napkins. Generously sized, disposable, one-ply napkins are soft for enhanced absorbency and enjoyment. Strong, economical design provides a great addition to cafes, breakrooms, restaurants and more. Napkins meet EPA guidelines for post-consumer waste. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Scott Full-Fold Dispenser Napkins – 14.63″ x 17″ – White – Paper – Tear Resistant – For Home, Business – 300 Per Pack – 3000 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Table Napkin |
| Container Type | Pack |
| Environmental Certification | EPA |
| Full Size | 14.63" x 17" |
| Quantity Per Container | 300 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Full-Fold Dispenser Napkins |
| Application/Usage | Business |
| Manufacturer Part Number | 98200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott 1/8-fold Dinner Napkins are a great choice when you want a touch of elegance without the hassle of laundering napkins. These generously sized disposable napkins are two-ply and soft so guests will enjoy using them. You won't have to worry about the hassle and expense of laundering cloth napkins. These Scott paper napkins are a great addition to cafes, business breakrooms, restaurants and much more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022156989.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 3000 / Carton |
Scott Full-Fold Dispenser Napkins – 1 Ply – Full Fold – 12″ x 17″ – White – Soft, Absorbent – For Multipurpose – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Dispenser Napkin |
| Fold Type | Full Fold |
| Environmental Certification | EPA |
| Full Size | 12" x 17" |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Full-Fold Dispenser Napkins |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 98730 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Full-Fold Dinner Napkins are a great choice when you want a touch of elegance without the hassle of laundering napkins. Generously sized, disposable, one-ply napkins are soft for enhanced absorbency and enjoyment. Strong, economical design provides a great addition to cafes, breakrooms, restaurants and more. Napkins meet EPA guidelines for post-consumer waste. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Scott Full-Fold Dispenser Napkins – 14.63″ x 17″ – White – Paper – Tear Resistant – For Home, Business – 300 Per Pack – 3000 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Table Napkin |
| Container Type | Pack |
| Environmental Certification | EPA |
| Full Size | 14.63" x 17" |
| Quantity Per Container | 300 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Full-Fold Dispenser Napkins |
| Application/Usage | Business |
| Manufacturer Part Number | 98200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott 1/8-fold Dinner Napkins are a great choice when you want a touch of elegance without the hassle of laundering napkins. These generously sized disposable napkins are two-ply and soft so guests will enjoy using them. You won't have to worry about the hassle and expense of laundering cloth napkins. These Scott paper napkins are a great addition to cafes, business breakrooms, restaurants and much more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022156989.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 3000 / Carton |



















