Scott 100 Recycled Fiber High-Capacity Jumbo Roll Toilet Paper
Login to View Prices
Scott 100% Recycled Fiber High-Capacity Jumbo Roll Toilet Paper – 2 Ply – 3.55″ x 1000 ft – White – Fiber – Strong, Absorbent, Eco-friendly – For Bathroom – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmental Certification | FSC |
| Fold Size | 3.55" |
| Full Size | 3.55" x 1000 ft |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Features | Eco-friendly |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | 100% Recycled Fiber High-Capacity Jumbo Roll Toilet Paper |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 67805 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott provides reliable balance of efficiency, performance and value. Scott High-Capacity Jumbo Roll Toilet Paper is a reliable, practical choice for your restroom. Two-ply, nonperforated, high-capacity tissue is 1, 000' long and equals nearly five standard rolls. Large rolls are compatible with most universal jumbo roll toilet paper dispensers (not included) to accommodate high-traffic areas and reduce runouts and refills. Toilet paper is made with recycled fiber, meets EPA standards for minimum post-consumer waste content and is FSC and EcoLogo certified. Bathroom tissue offers great value and the ideal balance of strength, absorbency and economy. Scott brand provides quality and performance you can count on. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022018813.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Scott 100 Recycled Fiber High-Capacity Jumbo Roll Toilet Paper
Login to View Prices
Scott 100% Recycled Fiber High-Capacity Jumbo Roll Toilet Paper – 2 Ply – 3.55″ x 1000 ft – White – Fiber – Strong, Absorbent, Eco-friendly – For Bathroom – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmental Certification | FSC |
| Fold Size | 3.55" |
| Full Size | 3.55" x 1000 ft |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scott |
| Features | Eco-friendly |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | 100% Recycled Fiber High-Capacity Jumbo Roll Toilet Paper |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 67805 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott provides reliable balance of efficiency, performance and value. Scott High-Capacity Jumbo Roll Toilet Paper is a reliable, practical choice for your restroom. Two-ply, nonperforated, high-capacity tissue is 1, 000' long and equals nearly five standard rolls. Large rolls are compatible with most universal jumbo roll toilet paper dispensers (not included) to accommodate high-traffic areas and reduce runouts and refills. Toilet paper is made with recycled fiber, meets EPA standards for minimum post-consumer waste content and is FSC and EcoLogo certified. Bathroom tissue offers great value and the ideal balance of strength, absorbency and economy. Scott brand provides quality and performance you can count on. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022018813.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |






