Scotch Sure Start Packaging Tape

Login to View Prices
Scotch Sure Start Packaging Tape – 22.20 yd Length x 1.88″ Width – 2.6 mil Thickness – 1.50″ Core – Synthetic Rubber Backing – Dispenser Included – Handheld Dispenser – 6 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Tape Strength | 42lb/in |
| Backing Material | Synthetic Rubber |
| Dispenser Included | Yes |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.50" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Handheld |
| Product Series | 3450 |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Sliver Resistant |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Sure Start Packaging Tape |
| Product Line | Sure Start |
| Application/Usage | Shipping |
| Manufacturer Part Number | 1456 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sure Start Shipping Packaging Tape features technology that allows a smooth, easy unwind for less noise when in a crowded office or a quiet cubicle setting. Sure Start means the tape unwinds smoothly from start to finish with no slivering or splitting for frustration-free taping. The tape's strong adhesion will keep heavy boxes sealed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Each tape roll comes on a convenient, refillable dispenser in a smaller size that is easy to store. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018057498.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Width | 1.88" |
Scotch Sure Start Packaging Tape – 54.60 yd Length x 1.88″ Width – 2.6 mil Thickness – 3″ Core – Synthetic Rubber Resin – 8 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Tape Strength | 42lb/in |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | 3450 |
| Brand Name | Scotch |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Sure Start Packaging Tape |
| Product Line | Sure Start |
| Application/Usage | Packing |
| Manufacturer Part Number | 34508 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sure Start Shipping Packaging Tape features technology that allows a smooth, easy unwind for less noise when in a crowded office or a quiet cubicle setting. Sure Start means the tape unwinds smoothly from start to finish with no slivering or splitting for frustration-free taping. The tape's strong adhesion will keep heavy boxes sealed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018057501.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Width | 1.88" |
| Additional Information | <p>Compatible with Scotch Handheld Tape Dispenser</p> |
Scotch Sure Start Packaging Tape – 38.20 yd Length x 1.88″ Width – 2.6 mil Thickness – 3″ Core – Synthetic Rubber Backing – Dispenser Included – Handheld Dispenser – 1 / Roll – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Synthetic Rubber |
| Dispenser Included | Yes |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Handheld |
| Product Series | 3450 |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Breakage Resistance |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Sure Start Packaging Tape |
| Product Line | Sure Start |
| Application/Usage | Sealing |
| Manufacturer Part Number | 3450SRD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Sure Start Shipping Packaging Tape features technology that allows a smooth, easy unwind for less noise when in a crowded office or a quiet cubicle setting. Sure Start means the tape unwinds smoothly from start to finish with no slivering or splitting for frustration-free taping. The tape's strong adhesion will keep heavy boxes sealed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. It comes on a convenient, refillable dispenser. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018057492.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Tape Length | 38.20 yd |
| Tape Width | 1.88" |













