Scotch Restickable Mounting Tabs – 1″ Length x 0.88″ Width – 18 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Mounting Tape |
| Tape Strength | 0.6lb |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch |
| Features | Double-sided |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Restickable Mounting Tabs |
| Product Line | Restickable Mounting |
| Application/Usage | Mount Picture/Poster |
| Manufacturer Part Number | R105 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scotch Restickable Dots have an adhesive that is clear, removable and reusable. Use for mounting photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, refrigerators, windows and more. Dots are photo-safe and will not stain walls like putties. Use dots instead of magnets, tacks and putties. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021537922.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Tape Length | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Tape Width | 0.88" |
Scotch Restickable Mounting Tabs – 1″ Length x 0.88″ Width – 18 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Mounting Tape |
| Tape Strength | 0.6lb |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch |
| Features | Double-sided |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Restickable Mounting Tabs |
| Product Line | Restickable Mounting |
| Application/Usage | Mount Picture/Poster |
| Manufacturer Part Number | R105 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scotch Restickable Dots have an adhesive that is clear, removable and reusable. Use for mounting photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, refrigerators, windows and more. Dots are photo-safe and will not stain walls like putties. Use dots instead of magnets, tacks and putties. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021537922.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Tape Length | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Tape Width | 0.88" |
Scotch Restickable Mounting Tabs – 1″ Length x 1″ Width – 18 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Mounting Tape |
| Tape Strength | 1lb |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Stain Resistant |
| Features | Removable |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Restickable Mounting Tabs |
| Application/Usage | Mount Picture/Poster |
| Manufacturer Part Number | R100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scotch Reusable Tabs are designed for lightweight mounting. Removable adhesive allows you to reuse it again and again. Simply peel the liner on both sides. Audible snap indicates they are closed. Use these pre-cut squares of clear adhesive to mount photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, refrigerators, windows and more. Photo-safe tabs remove cleanly and are UV-resistant and moisture-resistant. Tabs will not stain walls like some putties do. Each inch of product holds 2 lb. with an 8 lb. maximum. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1016643608.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Tape Length | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Tape Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |











