Scotch Magic Tape – 72 yd Length x 0.75″ Width – 3″ Core – 6 / Bundle – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Invisible Tape |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Tear Resistant |
| Features | Transparent |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Magic Tape |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 8103472BD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is also photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916).</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Bundle |
| Tape Length | 72 yd |
| Tape Width | 0.75" |
Scotch Magic Tape – 72 yd Length x 0.75″ Width – 3″ Core – 1 Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Invisible Tape |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Tear Resistant |
| Features | Transparent |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Magic Tape |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 8103472 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is also photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Tape Length | 72 yd |
| Tape Width | 0.75" |
Scotch Magic Tape

Login to View Prices
Scotch Magic Tape – 36 yd Length x 0.50″ Width – 1″ Core – 1 / Roll – Matte Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Invisible Tape |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Matte Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | 810 |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Tear Resistant |
| Features | Non-yellowing |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Magic Tape |
| Product Line | Magic |
| Application/Usage | Splicing |
| Manufacturer Part Number | 810121296 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is also photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1010128508.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Tape Length | 36 yd |
| Tape Width | 0.50" |

















