Scotch Lightweight Shippingpackaging Tape

Login to View Prices
Scotch Lightweight Shipping/Packaging Tape – 109 yd Length x 1.88″ Width – 2.2 mil Thickness – 3″ Core – Synthetic Rubber Resin Backing – 6 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Thickness | 2.2 mil |
| Tape Strength | 34lb/in |
| Backing Material | Synthetic Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>U.S. Postal regulations for standard packages</p> |
| Product Series | 3350 |
| Brand Name | Scotch |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Lightweight Shipping/Packaging Tape |
| Application/Usage | General Purpose |
| Manufacturer Part Number | 3350L6 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | General-purpose packaging and shipping tape comes in a longer roll. Hot-melt adhesive provides good initial adhesion and strong bond suitable for most shipping applications. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1023556245.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Tape Length | 109 yd |
| Tape Width | 1.88" |
Scotch Lightweight Shippingpackaging Tape

Login to View Prices
Scotch Lightweight Shipping/Packaging Tape – 54.60 yd Length x 1.88″ Width – 2.2 mil Thickness – 3″ Core – Synthetic Rubber Resin – 6 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Thickness | 2.2 mil |
| Tape Strength | 34lb/in |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | 3350 |
| Brand Name | Scotch |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Lightweight Shipping/Packaging Tape |
| Application/Usage | Shipping |
| Manufacturer Part Number | 33506 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | General-purpose packaging and shipping tape features hot-melt adhesive to provide good initial adhesion. It also delivers a strong bond suitable for most shipping applications. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018057493.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Width | 1.88" |









