Scotch-Brite Clean & Shine Pad – 5/Carton – Round x 12″ Diameter x 1″ Thickness – Cleaning, Polishing, Scrubbing – Vinyl Composition Tile (VCT), Luxury Vinyl Tile (LVT), Vinyl, Rubber, Stone, Terrazzo, Marble, Granite, Concrete, Linoleum Floor – 150 rpm to 400 rpm Speed Supported – Heel Mark Remover – Polyester Fiber – Yellow
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Pad Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Floor Type | Linoleum |
| Pad Shape | Round |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 150 rpm |
| Maximum Speed Supported | 400 rpm |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Polyester Fiber |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Features | Heel Mark Remover |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Clean & Shine Pad |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 9550 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Create a spotless floor in fewer steps with the Scotch-Brite Clean and Shine Pad. It lets you clean and shine in the same step, using only a low-speed scrubber (150-400 RPM). When used for daily cleaning, it works to improve the gloss and reflection on most coated and uncoated floors, including VCT, LVT, vinyl, rubber, stone, terrazzo, marble, granite and bare polished concrete. Two-sided cleaning pad removes black marks three times faster than a traditional cleaning pad for dustless floor polishing and enhanced shine with less labor, time and equipment. Effective with just water, it gradually increase shine with each use, reducing or eliminating the need for burnishing floors.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
Scotch-Brite Clean & Shine Pad – 5/Carton – Round x 12″ Diameter x 1″ Thickness – Cleaning, Polishing, Scrubbing – Vinyl Composition Tile (VCT), Luxury Vinyl Tile (LVT), Vinyl, Rubber, Stone, Terrazzo, Marble, Granite, Concrete, Linoleum Floor – 150 rpm to 400 rpm Speed Supported – Heel Mark Remover – Polyester Fiber – Yellow
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Pad Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Floor Type | Linoleum |
| Pad Shape | Round |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 150 rpm |
| Maximum Speed Supported | 400 rpm |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Polyester Fiber |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Features | Heel Mark Remover |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Clean & Shine Pad |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 9550 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Create a spotless floor in fewer steps with the Scotch-Brite Clean and Shine Pad. It lets you clean and shine in the same step, using only a low-speed scrubber (150-400 RPM). When used for daily cleaning, it works to improve the gloss and reflection on most coated and uncoated floors, including VCT, LVT, vinyl, rubber, stone, terrazzo, marble, granite and bare polished concrete. Two-sided cleaning pad removes black marks three times faster than a traditional cleaning pad for dustless floor polishing and enhanced shine with less labor, time and equipment. Effective with just water, it gradually increase shine with each use, reducing or eliminating the need for burnishing floors.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |









