Scotch® 256 Flatback Tape 3/4″” x 60 Yds. 6.7 Mil White
Login to View Prices
3M™ 256 FLATBACK TAPE USED FOR MASKING BUNDLING HOLDING AND SPLICING OPERATIONS NEEDING COLORS FOR IDENTIFICATION. FEATURES UL STYLE””MARGIN-TOP0PX; PADDING-TOP 5PX; PADDING-BOTTOM 5PX;”” ADHERES TO A VARIETY OF PAPER FILM FABRIC AND YARN SURFACES PRINTABLE WITH STANDARD FLEXOGRAPHIC INKS AND IS ALSO EASILY MARKED WITH BALLPOINT PENS FELT-TIP PENS AND RUBBER STAMPS SHOULD NOT BE SUBJECT TO OUTDOOR EXPOSURE REMOVES EASILY WITHSTANDS TEMPERATURES UP TO 200° F FOR 1 HOUR WHITE FLAT BACK PAPER WITH RUBBER ADHESIVE
Additional information
| Weight | 0.3830 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 11.00 × 10.00 in |
| Hazmat Indicator | Y |
| Fob Origin | MI |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Country of Origin | US |
| Lead Time | Leadtime |
| Flag Returnable | N |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Minimum Quantity | 48 |
| Package Quantity | 48 |
| Color | White |
| MPN | T944256W |
| Brand | Box Packaging Inc |






Reviews
There are no reviews yet.