Clorox Scentiva Bleach-Free Disinfecting Wipes
Login to View Prices
Clorox Scentiva Bleach-Free Disinfecting Wipes
Clorox Scentiva Bleach-Free Disinfecting Wipes – Ready-To-Use Wipe – Tuscan Lavender & Jasmine Scent – 75 / Tub – 1 Each – White
Additional information
| Weight | 1.4720 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.16 × 4.34 × 4.49 in |
| Scent | Tuscan Lavender & Jasmine |
| Chemical Compound | C14, 32%) Dimethyl Ethylbenzyl Ammonium Chloride.0.184% |
| Width | 7.25" |
| Ship Class Code | J |
| Length | 7" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Towels/Wipes Per | 75 |
| Towel/Wipe Type | Cleaning/Disinfecting Wipes |
| Applicable Material | Vinyl |
| Application | Schools |
| Dirt Types | Viruses |
| Global Product Type | Cleaner/Detergent Wet Wipes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 044600600406 |
| MPN | 60040 |
| Brand | Clorox® |
| product-type | Disinfectant Wipe |
| container-type | Tub |
| quantity-per-container | 75 |
| product-color | White |
| color-family | White |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Clorox |
| features | Odor Neutralizer |
| manufacturer | The Clorox Company |
| product-name | Scentiva Bleach-Free Disinfecting Wipes |
| product-line | Scentiva |
| manufacturer-part-number | 60040 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Clean and disinfect your home while enjoying the captivating, long-lasting scent of Tuscan Lavender and Jasmine by using these bleach-free, all-in-one cleaning wipes. Clorox Scentiva Disinfecting Wipes kill 99.9 percent of viruses and bacteria, including the COVID-19 Virus, on hard, nonporous surfaces in 15 seconds with the power of Clorox clean (when used as directed). These multisurface cleaning wipes feature a clear-drying formula that powers through grease, soap scum and grime so you can tackle any surface with confidence. Clorox Scentiva Disinfecting Wipes even prevent odor-causing bacteria growth for up to 24 hours on nonfood-contact surfaces. Safely wipe down garbage cans, sinks, toys, remotes and appliances, or clean up car spills with these nonbleach sanitizing wipes. Disposable, antibacterial wipes in a convenient dispensing canister feature a Tuscan Lavender and Jasmine scent to freshen your home and inspire the senses. |
| packaged-quantity | 1 Each |
| recommended-use | Grime Remover |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.