For use in areas where hygiene is a top priority. Ideal for hospitals, kitchens, bathrooms, dairies, around swimming pools or wherever metal components are undesirable. Acid-resistant polypropylene construction. Reinforced frame.
Additional information
| Weight | 0.4580 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 3.50 × 2.00 in |
| Blade Color | Black |
| Global Product Type | Squeegees |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Blade Width | 18" |
| Special Features | Straight |
| For Use With | AL14A |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Ship Class Code | B |
| Blade Material | Rubber |
| Handle Type | Straight |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 761475624763 |
| MPN | PM45A |
| Brand | Unger® |








Reviews
There are no reviews yet.