Sanitaire SC886 TRADITION Upright Vacuum – 4.50 gal – Bagged – Brushroll – Carpet – 50 ft Cable Length – Red
Additional information
| Brand | BISSELL Homecare, Inc |
|---|---|
| Product Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Additional Warranty Informati | <p>2 Year Limited</p> |
| Attachments | Brushroll |
| Cordless | No |
| Dust Capacity | 4.50 gal |
| Floor Type | Carpet |
| Product Color | Red |
| Dust Collection | Bagged |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 8.5" |
| Width | 17.3" |
| Brand Name | Sanitaire |
| Length | 21.3" |
| Manufacturer | BISSELL Homecare, Inc |
| Product Model | SC886 |
| Product Name | SC886 TRADITION Upright Vacuum |
| Product Line | TRADITION |
| Application/Usage | Carpet |
| Manufacturer Part Number | SC886G |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Upright vacuum features a chrome hood for added durability that holds up in the toughest environments. 2, 000-hour motor and chrome brush roll with replaceable bristle strips reduce the cost of ownership. Quick-Kleen fan chamber helps diagnose and clear clogs for easy maintenance. Increase productivity with less downtime with its large-capacity, 18-quart shakeout bag and 50' quick-change, pigtail cord. Looped handle provides added comfort and maneuverability.</p> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Cable Length | 50 ft |
Sanitaire SC886 TRADITION Upright Vacuum – 4.50 gal – Bagged – Brushroll – Carpet – 50 ft Cable Length – Red
Additional information
| Brand | BISSELL Homecare, Inc |
|---|---|
| Product Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Additional Warranty Informati | <p>2 Year Limited</p> |
| Attachments | Brushroll |
| Cordless | No |
| Dust Capacity | 4.50 gal |
| Floor Type | Carpet |
| Product Color | Red |
| Dust Collection | Bagged |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 8.5" |
| Width | 17.3" |
| Brand Name | Sanitaire |
| Length | 21.3" |
| Manufacturer | BISSELL Homecare, Inc |
| Product Model | SC886 |
| Product Name | SC886 TRADITION Upright Vacuum |
| Product Line | TRADITION |
| Application/Usage | Carpet |
| Manufacturer Part Number | SC886G |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Upright vacuum features a chrome hood for added durability that holds up in the toughest environments. 2, 000-hour motor and chrome brush roll with replaceable bristle strips reduce the cost of ownership. Quick-Kleen fan chamber helps diagnose and clear clogs for easy maintenance. Increase productivity with less downtime with its large-capacity, 18-quart shakeout bag and 50' quick-change, pigtail cord. Looped handle provides added comfort and maneuverability.</p> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Cable Length | 50 ft |













