Sani Professional Germicidal Wipes – Wipe – 5″ Width x 8″ Length – 160 / Canister – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Germicidal Cleaner |
| Container Type | Canister |
| Cleaner Size | 5" Width x 8" Length |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Alcohol |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 6.75" |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Germicidal Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Nonporous Surface |
| Manufacturer Part Number | PSSC077172CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable, disinfectant wipes kill pathogens in 2 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects and deodorizes hard nonporous surfaces. With 55 percent alcohol, wipes kill a broad range of bacteria and viruses including RSV, TB, HBV, HIV-1, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa, E. coli, Klebsiella Pneumonia, Adenovirus Type 5, rhinovirus, vaccinia virus, Influenza A2/Hong Kong and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes meet CDC and OSHA guidelines, helping facilities to maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
Sani Professional Germicidal Wipes – Wipe – 5″ Width x 8″ Length – 160 / Canister – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Germicidal Cleaner |
| Container Type | Canister |
| Cleaner Size | 5" Width x 8" Length |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Alcohol |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 6.75" |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Germicidal Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Nonporous Surface |
| Manufacturer Part Number | PSSC077172CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable, disinfectant wipes kill pathogens in 2 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects and deodorizes hard nonporous surfaces. With 55 percent alcohol, wipes kill a broad range of bacteria and viruses including RSV, TB, HBV, HIV-1, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa, E. coli, Klebsiella Pneumonia, Adenovirus Type 5, rhinovirus, vaccinia virus, Influenza A2/Hong Kong and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes meet CDC and OSHA guidelines, helping facilities to maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
Sani Professional Germicidal Wipes – Wipe – 5″ Width x 8″ Length – 160 / Canister – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Germicidal Cleaner |
| Container Type | Canister |
| Cleaner Size | 5" Width x 8" Length |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Alcohol |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 6.75" |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Germicidal Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Nonporous Surface |
| Manufacturer Part Number | PSSC077172CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable, disinfectant wipes kill pathogens in 2 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects and deodorizes hard nonporous surfaces. With 55 percent alcohol, wipes kill a broad range of bacteria and viruses including RSV, TB, HBV, HIV-1, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa, E. coli, Klebsiella Pneumonia, Adenovirus Type 5, rhinovirus, vaccinia virus, Influenza A2/Hong Kong and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes meet CDC and OSHA guidelines, helping facilities to maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
Sani Professional Germicidal Wipes

Login to View Prices
Sani Professional Germicidal Wipes – 6″ x 6.75″ – White – Anti-bacterial, Anti-bacterial, Latex-free, Bleach-free, Disposable – 160 Per Canister – 1 Each
Additional information
| Brand | PDI Healthcare |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Canister |
| Full Size | 6" x 6.75" |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <ul><li>EPA</li><li>CDC</li><li>OSHA</li></ul> |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | PDI Healthcare |
| Product Name | Germicidal Wipes |
| Manufacturer Part Number | PSSC077172 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable, disinfectant wipes kill pathogens in 2 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects and deodorizes hard nonporous surfaces. With 55 percent alcohol, wipes kill a broad range of bacteria and viruses including RSV, TB, HBV, HIV-1, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa, E. coli, Klebsiella Pneumonia, Adenovirus Type 5, rhinovirus, vaccinia virus, Influenza A2/Hong Kong and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes meet CDC and OSHA guidelines, helping facilities to maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
Sani Professional Germicidal Wipes – Wipe – 5″ Width x 8″ Length – 160 / Canister – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Germicidal Cleaner |
| Container Type | Canister |
| Cleaner Size | 5" Width x 8" Length |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Alcohol |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 6.75" |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Germicidal Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Nonporous Surface |
| Manufacturer Part Number | PSSC077172CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable, disinfectant wipes kill pathogens in 2 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects and deodorizes hard nonporous surfaces. With 55 percent alcohol, wipes kill a broad range of bacteria and viruses including RSV, TB, HBV, HIV-1, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, pseudomonas aeruginosa, E. coli, Klebsiella Pneumonia, Adenovirus Type 5, rhinovirus, vaccinia virus, Influenza A2/Hong Kong and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes meet CDC and OSHA guidelines, helping facilities to maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |









