Sani Professional Germicidal Cloth Wipes – Wipe – 6.75″ Width x 6″ Length – 160 / Canister – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Germicidal Cleaner |
| Container Type | Canister |
| Cleaner Size | 6.75" Width x 6" Length |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Alcohol |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Bactericide |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Germicidal Cloth Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Nonporous Surface |
| Manufacturer Part Number | PSCP077072CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Germicidal disposable wipes kill pathogens in 5 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects, and deodorizes hard, nonporous surfaces. Containing 14.85 percent alcohol, the bactericidal, fungicidal and virucidal cloth kills RSV, HBV, HIV-1, TB, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, salmonella cholerasuis, pseudomonas aeruginosa, Influenza A2/Hong Kong, E. coli, and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes also meet CDC and OSHA guidelines to help facilities maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
Sani Professional Germicidal Cloth Wipes – Wipe – 6.75″ Width x 6″ Length – 160 / Canister – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Germicidal Cleaner |
| Container Type | Canister |
| Cleaner Size | 6.75" Width x 6" Length |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Alcohol |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Bactericide |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Germicidal Cloth Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Nonporous Surface |
| Manufacturer Part Number | PSCP077072CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Germicidal disposable wipes kill pathogens in 5 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects, and deodorizes hard, nonporous surfaces. Containing 14.85 percent alcohol, the bactericidal, fungicidal and virucidal cloth kills RSV, HBV, HIV-1, TB, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, salmonella cholerasuis, pseudomonas aeruginosa, Influenza A2/Hong Kong, E. coli, and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes also meet CDC and OSHA guidelines to help facilities maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
Sani Professional Germicidal Cloth Wipes

Login to View Prices
Sani Professional Germicidal Cloth Wipes – 6.75″ x 6″ – White – Pre-moistened, Bleach-free, Latex-free, Disposable, Latex-free – 160 Per Canister – 1 Each
Additional information
| Brand | PDI Healthcare |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Canister |
| Full Size | 6.75" x 6" |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <ul><li>EPA</li><li>CDC</li><li>OSHA</li></ul> |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | PDI Healthcare |
| Product Name | Germicidal Cloth Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Manufacturer Part Number | PSCP077072 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Germicidal disposable wipes kill pathogens in 5 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects, and deodorizes hard, nonporous surfaces. Containing 14.85 percent alcohol, the bactericidal, fungicidal and virucidal cloth kills RSV, HBV, HIV-1, TB, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, salmonella cholerasuis, pseudomonas aeruginosa, Influenza A2/Hong Kong, E. coli, and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes also meet CDC and OSHA guidelines to help facilities maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Sani Professional Germicidal Cloth Wipes – Wipe – 6.75″ Width x 6″ Length – 160 / Canister – 12 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Germicidal Cleaner |
| Container Type | Canister |
| Cleaner Size | 6.75" Width x 6" Length |
| Quantity Per Container | 160 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Alcohol |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Bactericide |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Germicidal Cloth Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Nonporous Surface |
| Manufacturer Part Number | PSCP077072CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Germicidal disposable wipes kill pathogens in 5 minutes or less. Each wipe cleans, disinfects, and deodorizes hard, nonporous surfaces. Containing 14.85 percent alcohol, the bactericidal, fungicidal and virucidal cloth kills RSV, HBV, HIV-1, TB, MRSA, VRE, staphylococcus aureus, salmonella cholerasuis, pseudomonas aeruginosa, Influenza A2/Hong Kong, E. coli, and Herpes Simplex Type 2. Wipes are latex-free, bleach-free and phenolic-free. EPA-registered wipes also meet CDC and OSHA guidelines to help facilities maintain compliance to protocols.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |











