Sani Professional Disposable Bleach Wipes – Wipe – 75 / Canister – 900 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Canister |
| Quantity Per Container | 75 |
| Dilution System | Yes |
| Dilution Ratio | 1:10 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 10.50" |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Alcohol-free |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Disposable Bleach Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | PSBW077072CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sani-Cloth Bleach Wipes are bactericidal, fungicidal, tuberculocidal and virucidal in 4 minutes on nonporous surfaces and equipment including stainless steel, Formica, plastic and glass. EPA-registered, disposable wipes are effective against E. coli, HIV-1 virus, Influenza A Hong Kong virus, MRSA, Salmonella and TB. Germicidal wipes also meet OSHA's bloodborne pathogens standard and are compliant with the CDC Guidelines for Disinfection and Sterilization in Healthcare Facilities' recommendation for the use of a 1:10 sodium hypochlorite in high endemic or outbreak situations. Stabilized bleach solution is equivalent to a 1:10 dilution (5700 ppm). Wipes come in a large dispensing canister. Each alcohol-free wipe measures 6" x 10-1/2".</p> |
| Packaged Quantity | 900 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
Sani Professional Disposable Bleach Wipes – Wipe – 75 / Canister – 900 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Canister |
| Quantity Per Container | 75 |
| Dilution System | Yes |
| Dilution Ratio | 1:10 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 10.50" |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Alcohol-free |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Disposable Bleach Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | PSBW077072CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sani-Cloth Bleach Wipes are bactericidal, fungicidal, tuberculocidal and virucidal in 4 minutes on nonporous surfaces and equipment including stainless steel, Formica, plastic and glass. EPA-registered, disposable wipes are effective against E. coli, HIV-1 virus, Influenza A Hong Kong virus, MRSA, Salmonella and TB. Germicidal wipes also meet OSHA's bloodborne pathogens standard and are compliant with the CDC Guidelines for Disinfection and Sterilization in Healthcare Facilities' recommendation for the use of a 1:10 sodium hypochlorite in high endemic or outbreak situations. Stabilized bleach solution is equivalent to a 1:10 dilution (5700 ppm). Wipes come in a large dispensing canister. Each alcohol-free wipe measures 6" x 10-1/2".</p> |
| Packaged Quantity | 900 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
Sani Professional Disposable Bleach Wipes – Wipe – 75 / Canister – 900 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Canister |
| Quantity Per Container | 75 |
| Dilution System | Yes |
| Dilution Ratio | 1:10 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 10.50" |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Alcohol-free |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Disposable Bleach Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | PSBW077072CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sani-Cloth Bleach Wipes are bactericidal, fungicidal, tuberculocidal and virucidal in 4 minutes on nonporous surfaces and equipment including stainless steel, Formica, plastic and glass. EPA-registered, disposable wipes are effective against E. coli, HIV-1 virus, Influenza A Hong Kong virus, MRSA, Salmonella and TB. Germicidal wipes also meet OSHA's bloodborne pathogens standard and are compliant with the CDC Guidelines for Disinfection and Sterilization in Healthcare Facilities' recommendation for the use of a 1:10 sodium hypochlorite in high endemic or outbreak situations. Stabilized bleach solution is equivalent to a 1:10 dilution (5700 ppm). Wipes come in a large dispensing canister. Each alcohol-free wipe measures 6" x 10-1/2".</p> |
| Packaged Quantity | 900 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
Sani Professional Disposable Bleach Wipes – Wipe – 75 / Canister – 900 / Carton – White
Additional information
| Brand | Nice-Pak, Inc |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Canister |
| Quantity Per Container | 75 |
| Dilution System | Yes |
| Dilution Ratio | 1:10 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 10.50" |
| Brand Name | Sani Professional |
| Features | Alcohol-free |
| Manufacturer | Nice-Pak, Inc |
| Product Name | Disposable Bleach Wipes |
| Product Line | Sani-Cloth |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | PSBW077072CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sani-Cloth Bleach Wipes are bactericidal, fungicidal, tuberculocidal and virucidal in 4 minutes on nonporous surfaces and equipment including stainless steel, Formica, plastic and glass. EPA-registered, disposable wipes are effective against E. coli, HIV-1 virus, Influenza A Hong Kong virus, MRSA, Salmonella and TB. Germicidal wipes also meet OSHA's bloodborne pathogens standard and are compliant with the CDC Guidelines for Disinfection and Sterilization in Healthcare Facilities' recommendation for the use of a 1:10 sodium hypochlorite in high endemic or outbreak situations. Stabilized bleach solution is equivalent to a 1:10 dilution (5700 ppm). Wipes come in a large dispensing canister. Each alcohol-free wipe measures 6" x 10-1/2".</p> |
| Packaged Quantity | 900 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |









