San Jamar Roll Towel Hands-free Dispenser – Roll, Touchless Dispenser – 1 x Roll – 14.4″ Height x 11.7″ Width x 9.1″ Depth – Plastic – Black Pearl – Durable, Impact Resistant, Compact – 1 Each
Additional information
| Brand | San Jamar |
|---|---|
| Product Type | Electric Towel Dispenser |
| Sheet Width Supported | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Sheet Length Supported | 16" |
| Product Color | Black Pearl |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 14.4" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 9.1" |
| Capacity | 1 x Roll |
| Brand Name | San Jamar |
| Features | Compact |
| Manufacturer | San Jamar |
| Product Name | Roll Towel Hands-free Dispenser |
| Product Line | Smart Essence |
| Manufacturer Part Number | T8490TBK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Towel dispenser features a hands-free design to consistently dispense 8", 12" or 16" of paper to provide exactly what you need. Dual modes allow you to choose towel out or sensor dispensing. Program Smart Essence dispenses at a delay or choose the no-delay setting for high-traffic areas. Durable, impact-resistant construction ensures lasting use in nearly any environment. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
San Jamar Roll Towel Hands-free Dispenser – Roll, Touchless Dispenser – 1 x Roll – 14.4″ Height x 11.7″ Width x 9.1″ Depth – Plastic – Black Pearl – Durable, Impact Resistant, Compact – 1 Each
Additional information
| Brand | San Jamar |
|---|---|
| Product Type | Electric Towel Dispenser |
| Sheet Width Supported | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Sheet Length Supported | 16" |
| Product Color | Black Pearl |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 14.4" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 9.1" |
| Capacity | 1 x Roll |
| Brand Name | San Jamar |
| Features | Compact |
| Manufacturer | San Jamar |
| Product Name | Roll Towel Hands-free Dispenser |
| Product Line | Smart Essence |
| Manufacturer Part Number | T8490TBK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Towel dispenser features a hands-free design to consistently dispense 8", 12" or 16" of paper to provide exactly what you need. Dual modes allow you to choose towel out or sensor dispensing. Program Smart Essence dispenses at a delay or choose the no-delay setting for high-traffic areas. Durable, impact-resistant construction ensures lasting use in nearly any environment. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |

















