Samsung Q60a Qn65q60aaf 645 Smart Led-Lcd Tv – 4k Uhdtv – Titan Gray Sand Black
Login to View Prices
Samsung Q60A QN65Q60AAF 64.5″ Smart LED-LCD TV – 4K UHDTV – Titan Gray, Sand Black – Q HDR – Quantum Dot LED Backlight – Alexa, Bixby, Google Assistant Supported – Netflix, Hulu, Apple TV, YouTube, Amazon Prime, Disney+, ESPN, Google Play Movies & TV – 3840 x 2160 Resolution
Additional information
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Scan Format | 2160p |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 48.10 lb |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| RMS Output Power | 20 W |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Height With Stand | 34.30" |
| Width With Stand | 57.10" |
| Depth With Stand | 11.10" |
| Streaming Service | Google Play Movies & TV |
| Energy Consumption Per Year | 155 kWh |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Motion Interpolation Technolo | 0120-01-01T05:50:36.000Z |
| Interactive Features | Voice Assistant |
| Total Number Of HDMI Ports | 3 |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Screen Size Class | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Sand Black |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Q HDR |
| Country Of Origin | Mexico |
| Height | 32.7" |
| Width | 57.1" |
| Depth | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sound System | Dolby Digital Plus |
| Operating System | Tizen |
| Product Series | Q60A |
| Viewable Screen Size | 64.5" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Brand Name | Samsung |
| Features | Film Mode |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Model | QN65Q60AAF |
| Product Name | QN65Q60AAF Smart LED-LCD TV |
| Processor Type | Quantum Processor 4K Lite |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | QN65Q60AAFXZA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>65" QLED 4K Smart TV features quantum dot technology to power more than a billion brilliant shades of vivid and lifelike colors that stay true without fading, regardless of the scene's brightness. Embrace every bold detail brought to life with dedicated warm and cool LED backlights that optimize colors and dramatically enhance contrast. Experience the full effect of every image with dynamic tone mapping that draws from a wider range of color and brightness than standard HD. Deep blacks, vibrant imagery and detail always shine through. Sleek, slim design with minimalist details enhances your space. Powerful processor enhances picture and sound so you can enjoy your content in 4K. Catch more of the action with enhanced motion clarity for smooth, crisp detail. Auto low-latency mode automatically detects gameplay so you can enjoy faster, smoother gaming with dramatically less lag and virtually no motion blur or judder.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067185273.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>QN65Q60AAF Smart LED-LCD TV</li> <li>Remote Control</li> </ul> |
| Service Type | TV Plus |
| Weight (Approximate) | 46.10 lb |
Samsung Q60a Qn65q60aaf 645 Smart Led-Lcd Tv – 4k Uhdtv – Titan Gray Sand Black
Login to View Prices
Samsung Q60A QN65Q60AAF 64.5″ Smart LED-LCD TV – 4K UHDTV – Titan Gray, Sand Black – Q HDR – Quantum Dot LED Backlight – Alexa, Bixby, Google Assistant Supported – Netflix, Hulu, Apple TV, YouTube, Amazon Prime, Disney+, ESPN, Google Play Movies & TV – 3840 x 2160 Resolution
Additional information
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Scan Format | 2160p |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 48.10 lb |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| RMS Output Power | 20 W |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Height With Stand | 34.30" |
| Width With Stand | 57.10" |
| Depth With Stand | 11.10" |
| Streaming Service | Google Play Movies & TV |
| Energy Consumption Per Year | 155 kWh |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Motion Interpolation Technolo | 0120-01-01T05:50:36.000Z |
| Interactive Features | Voice Assistant |
| Total Number Of HDMI Ports | 3 |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Screen Size Class | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Sand Black |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Q HDR |
| Country Of Origin | Mexico |
| Height | 32.7" |
| Width | 57.1" |
| Depth | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sound System | Dolby Digital Plus |
| Operating System | Tizen |
| Product Series | Q60A |
| Viewable Screen Size | 64.5" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Brand Name | Samsung |
| Features | Film Mode |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Model | QN65Q60AAF |
| Product Name | QN65Q60AAF Smart LED-LCD TV |
| Processor Type | Quantum Processor 4K Lite |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | QN65Q60AAFXZA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>65" QLED 4K Smart TV features quantum dot technology to power more than a billion brilliant shades of vivid and lifelike colors that stay true without fading, regardless of the scene's brightness. Embrace every bold detail brought to life with dedicated warm and cool LED backlights that optimize colors and dramatically enhance contrast. Experience the full effect of every image with dynamic tone mapping that draws from a wider range of color and brightness than standard HD. Deep blacks, vibrant imagery and detail always shine through. Sleek, slim design with minimalist details enhances your space. Powerful processor enhances picture and sound so you can enjoy your content in 4K. Catch more of the action with enhanced motion clarity for smooth, crisp detail. Auto low-latency mode automatically detects gameplay so you can enjoy faster, smoother gaming with dramatically less lag and virtually no motion blur or judder.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067185273.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>QN65Q60AAF Smart LED-LCD TV</li> <li>Remote Control</li> </ul> |
| Service Type | TV Plus |
| Weight (Approximate) | 46.10 lb |













