Samsill Economy 1/2″ Round Ring View Binder – 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 125 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Polypropylene-covered Chipboard – Yellow – Recycled – Clear Overlay, Non-glare – 1 Each
Additional information
| Brand | Samsill Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 125 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Yellow |
| Brand Name | Samsill |
| Features | Non-glare |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Product Name | Economy 1/2" Round Ring View Binder |
| Product Line | Economy |
| Manufacturer Part Number | 18515 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>View binder is designed for light daily use including project organization, presentations and document storage. Clear, nonglare overlay on the front, spine and back allows easy customization for presentations, manuals or projects. 1/2" capacity holds approximately 125 sheets. Two clear inside pockets provide convenient storage for loose materials. Three round rings mounted on the spine hold letter-size sheets. Premium-quality plastic is tightly sealed over rigid chipboard.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene-covered Chipboard |
Samsill Economy 1/2″ Round Ring View Binder – 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 125 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Polypropylene-covered Chipboard – Yellow – Recycled – Clear Overlay, Non-glare – 1 Each
Additional information
| Brand | Samsill Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 125 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Color | Yellow |
| Brand Name | Samsill |
| Features | Non-glare |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Product Name | Economy 1/2" Round Ring View Binder |
| Product Line | Economy |
| Manufacturer Part Number | 18515 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>View binder is designed for light daily use including project organization, presentations and document storage. Clear, nonglare overlay on the front, spine and back allows easy customization for presentations, manuals or projects. 1/2" capacity holds approximately 125 sheets. Two clear inside pockets provide convenient storage for loose materials. Three round rings mounted on the spine hold letter-size sheets. Premium-quality plastic is tightly sealed over rigid chipboard.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene-covered Chipboard |













