Safti-Grip Latex-Free Vinyl Bath Mat, 14 x 22.5, White, 4/Carton
Login to View Prices
Stand upright without worry—this latex-free vinyl bathmat has suction cup stabilizers to prevent shifting. Textured surface effectively deflects slippery substances such as soap, shampoo or conditioner. Protects surface from scratches and stains. Easy to clean.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 16.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.88 × 9.56 × 7.56 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Width | 14" |
| Shape | Rectangular |
| Material(s) | Vinyl |
| Global Product Type | Bath & Restroom Mats |
| Mat Type | Bath |
| Mat Surface | Vinyl |
| Backing Material | Vinyl |
| Mat Style | Rectangular |
| Backing Type | Suction |
| Application | Shower |
| Length | 22.5" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876161731 |
| MPN | 1982724 |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |














Reviews
There are no reviews yet.