Safety Zone Powdered Clear Vinyl Gloves – Large Size – For Right/Left Hand – Clear – Powdered, Latex-free, DEHP-free, DINP-free, Silicone-free, Comfortable, Rolled Cuff, Seamless, Disposable, Finger Protection, … – For Cleaning, Food, Cosmetics, Janitorial Use, General Purpose, Pet Care, Painting – 4 mil Thickness – 9.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Length | 9.25" |
| Glove Thickness | 4 mil |
| Dexterity | Right/Left Hand |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul> <li>FDA 110.10 </li> <li>FDA 177.1950</li> <li>FFDCA </li> </ul> |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Allergen-free |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Powdered Clear Vinyl Gloves |
| Application/Usage | Painting |
| Manufacturer Part Number | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>General-purpose vinyl gloves are stronger than polyethylene gloves. They offer greater comfort for jobs like food preparation, bussing and cleaning where gloves will be worn for a greater period of time. Single-use gloves are not made with natural rubber latex so they are 100 percent latex-free. They are 100 percent DEHP-free, DINP-free and phthalate-free. Gloves are made with 100 percent vinyl resin with 3.6 mil thick fingers, 3.3 mil palm and 2 mil thick cuffs. These ambidextrous, powdered gloves are produced with a food-grade corn starch powder, making it easier to take them on or off – especially with wet hands.</p> |
| Weight (Approximate) | 0.19 oz |
Safety Zone Powdered Clear Vinyl Gloves – Medium Size – For Right/Left Hand – Clear – Powdered, DEHP-free, Latex-free, DINP-free, Comfortable, Silicone-free, Disposable, Finger Protection, Rolled Cuff – For Cleaning, Food, Cosmetics – 4 mil Thickness – 9.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Length | 9.25" |
| Glove Thickness | 4 mil |
| Dexterity | Right/Left Hand |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul> <li>FDA 110.10</li> <li>FDA 177.1950</li> <li>FFDCA</li> </ul> |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Rolled Cuff |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Powdered Clear Vinyl Gloves |
| Application/Usage | Cosmetics |
| Manufacturer Part Number | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>General-purpose vinyl gloves are stronger than polyethylene gloves. They offer greater comfort for jobs like food preparation, bussing and cleaning where gloves will be worn for a greater period of time. Single-use gloves are not made with natural rubber latex so they are 100 percent latex-free. They are 100 percent DEHP-free, DINP-free and phthalate-free. Gloves are made with 100 percent vinyl resin with 3.6 mil thick fingers, 3.3 mil palm and 2 mil thick cuffs. These ambidextrous, powdered gloves are produced with a food-grade corn starch powder, making it easier to take them on or off – especially with wet hands.</p> |
| Weight (Approximate) | 0.17 oz |
Safety Zone Powdered Clear Vinyl Gloves – X-Large Size – For Right/Left Hand – Clear – Powdered, DEHP-free, Latex-free, DINP-free, Comfortable, Silicone-free, Disposable, Finger Protection, Rolled Cuff, Seamless, … – For Cleaning, Food, Cosmetics, Janitorial Use, General Purpose, Pet Care, Painting – 4 mil Thickness – 9.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | X-Large |
| Glove Length | 9.25" |
| Glove Thickness | 4 mil |
| Dexterity | Right/Left Hand |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul> <li>FDA 110.10</li> <li>FDA 177.1950</li> <li>FFDCA</li> </ul> |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Allergen-free |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Powdered Clear Vinyl Gloves |
| Application/Usage | Painting |
| Manufacturer Part Number | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>General-purpose vinyl gloves are stronger than polyethylene gloves. They offer greater comfort for jobs like food preparation, bussing and cleaning where gloves will be worn for a greater period of time. Single-use gloves are not made with natural rubber latex so they are 100 percent latex-free. They are 100 percent DEHP-free, DINP-free and phthalate-free. Gloves are made with 100 percent vinyl resin with 3.6 mil thick fingers, 3.3 mil palm and 2 mil thick cuffs. These ambidextrous, powdered gloves are produced with a food-grade corn starch powder, making it easier to take them on or off – especially with wet hands.</p> |
| Weight (Approximate) | 0.20 oz |
Safety Zone Powdered Clear Vinyl Gloves – Small Size – Clear – Powdered, Latex-free, Comfortable, Allergen-free, Silicone-free, DINP-free, DEHP-free – For General Purpose, Cleaning, Food, Janitorial Use, Cosmetics, Painting, Pet Care – 9.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Length | 9.25" |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | DEHP-free |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Powdered Clear Vinyl Gloves |
| Application/Usage | Pet Care |
| Manufacturer Part Number | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>General-purpose vinyl gloves are stronger than polyethylene gloves. They offer greater comfort for jobs like food preparation, bussing and cleaning where gloves will be worn for a greater period of time. Single-use gloves are not made with natural rubber latex so they are 100 percent latex-free. They are 100 percent DEHP-free, DINP-free and phthalate-free. Gloves are made with 100 percent vinyl resin with 3.6 mil thick fingers, 3.3 mil palm and 2 mil thick cuffs. These ambidextrous, powdered gloves are produced with a food-grade corn starch powder, making it easier to take them on or off – especially with wet hands.</p> |
Safety Zone Powdered Clear Vinyl Gloves – Medium Size – For Right/Left Hand – Clear – Powdered, DEHP-free, Latex-free, DINP-free, Comfortable, Silicone-free, Disposable, Finger Protection, Rolled Cuff – For Cleaning, Food, Cosmetics – 4 mil Thickness – 9.25″ Glove Length
Additional information
| Weight | 1.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.66 × 4.72 × 2.36 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Brand Name | Attribute9Value |
| Attribute12Name | Powdered Clear Vinyl Gloves |
| Attribute16Name | <p>General-purpose vinyl gloves are stronger than polyethylene gloves. They offer greater comfort for jobs like food preparation, bussing and cleaning where gloves will be worn for a greater period of time. Single-use gloves are not made with natural rubber latex so they are 100 percent latex-free. They are 100 percent DEHP-free, DINP-free and phthalate-free. Gloves are made with 100 percent vinyl resin with 3.6 mil thick fingers, 3.3 mil palm and 2 mil thick cuffs. These ambidextrous, powdered gloves are produced with a food-grade corn starch powder, making it easier to take them on or off – especially with wet hands.</p> |
| Attribute1Name | Multipurpose Gloves |
| Attribute2Name | Medium |
| Product Color | Clear |
| Attribute13Name | Cosmetics |
| Attribute14Name | GVDR-MD-1 |
| Attribute17Name | 0.17 oz |
| Dexterity | Right/Left Hand |
| Attribute15Name | |
| Attribute3Name | 9.25" |
| Attribute11Name | The Safety Zone |
| Country of Origin | Attribute7Value |
| Features | Attribute10Value |
| Certifications & Standards | Attribute8Value |
| UPC | 763584000000 |
| MPN | GVDR-MD-1 |
| Brand | The Safety Zone |

















Reviews
There are no reviews yet.