Rubbermaid Commercial WaveBrake Side Press Wringer – 13.4″ Width x 15.8″ Depth x 31.1″ Height – 2 / Carton – Yellow – Steel, Plastic
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wringer |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED WARRANTY For a period of one year from the date of purchase, if a Rubbermaid Commercial product proves defective in materials and workmanship during normal use by the purchaser of this products, Rubbermaid Commercial Products will arrange for replacement or repair. To receive repair or replacement, either return the defective part to the outlet where purchased or call Customer Service at 1-800-347-9800 to arrange for the product return to us. Rubbermaid Commercial Products reserves the</p> |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 31.1" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 15.8" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Compatibility | WaveBrake Cleaning System |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | WaveBrake Side Press Wringer |
| Manufacturer Part Number | 2064915CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>WaveBrake Side-press Wringer helps to clean floors with less effort to get the job done safer, without sacrificing quality and durability. It is designed and built to the highest of quality standards so it will last five years or 200, 000 cycles in your WaveBrake Cleaning System. Wringer effectively wrings a variety of mop sizes, ranging from XS to XL (10 oz. to 32 oz.). Integrated wringer-guides ensure a secure connection to mop bucket, providing stability while wringing and maneuvering, to help prevent spills. Handle is made from steel with a comfort grip for long-lasting durability.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial WaveBrake Side Press Wringer – 13.4″ Width x 15.8″ Depth x 31.1″ Height – 2 / Carton – Yellow – Steel, Plastic
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wringer |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED WARRANTY For a period of one year from the date of purchase, if a Rubbermaid Commercial product proves defective in materials and workmanship during normal use by the purchaser of this products, Rubbermaid Commercial Products will arrange for replacement or repair. To receive repair or replacement, either return the defective part to the outlet where purchased or call Customer Service at 1-800-347-9800 to arrange for the product return to us. Rubbermaid Commercial Products reserves the</p> |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 31.1" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 15.8" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Compatibility | WaveBrake Cleaning System |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | WaveBrake Side Press Wringer |
| Manufacturer Part Number | 2064915CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>WaveBrake Side-press Wringer helps to clean floors with less effort to get the job done safer, without sacrificing quality and durability. It is designed and built to the highest of quality standards so it will last five years or 200, 000 cycles in your WaveBrake Cleaning System. Wringer effectively wrings a variety of mop sizes, ranging from XS to XL (10 oz. to 32 oz.). Integrated wringer-guides ensure a secure connection to mop bucket, providing stability while wringing and maneuvering, to help prevent spills. Handle is made from steel with a comfort grip for long-lasting durability.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial WaveBrake Side Press Wringer – 35 quart – 31.1″ x 13.4″ x 15.8″ – Plastic, Steel – Yellow – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket/Wringer |
| Wringer Type | Side Press |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 31.1" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 15.8" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | WaveBrake Side Press Wringer |
| Product Line | WaveBrake |
| Manufacturer Part Number | 2064915 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>WaveBrake Side-press Wringer helps to clean floors with less effort to get the job done safer, without sacrificing quality and durability. It is designed and built to the highest of quality standards so it will last five years or 200, 000 cycles in your WaveBrake Cleaning System. Wringer effectively wrings a variety of mop sizes, ranging from XS to XL (10 oz. to 32 oz.). Integrated wringer-guides ensure a secure connection to mop bucket, providing stability while wringing and maneuvering, to help prevent spills. Handle is made from steel with a comfort grip for long-lasting durability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |



