Rubbermaid Commercial WaveBrake Combo Mop Bucket – 35 quart – 36.5″ x 15.7″ – Tubular Steel, Plastic – Yellow – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket/Wringer |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 36.5" |
| Width | 15.7" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Length | 20.1" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | WaveBrake Combo Mop Bucket |
| Product Line | WaveBrake |
| Manufacturer Part Number | 757788YL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The WaveBrake Down Press Combo with mop bucket and wringer is designed for the large commercial cleaning jobs. Foot-pedal water evacuation is conveniently located so no lifting is required. Mop bucket and wringer system reduces splashing, which means a safer environment, cleaner floors and improved productivity. Wringer lasts 58 times longer than comparative wringers. High-efficiency down press wringer has been tested to exceed 50, 000 wringing cycles. Mop bucket/wringer system is made of premium tubular steel and structural web-molded plastic. Dirty water bucket is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial WaveBrake Combo Mop Bucket – 35 quart – Splash Resistant – 23.5″ x 15.5″ x 20″ – Tubular Steel, Plastic – Brown – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket/Wringer |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.5" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 20" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Splash Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | WaveBrake Combo Mop Bucket |
| Product Line | WaveBrake |
| Manufacturer Part Number | 757788BRN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The WaveBrake Down Press Combo with mop bucket and wringer is designed for the large commercial cleaning jobs. Foot-pedal water evacuation is conveniently located so no lifting is required. Mop bucket and wringer system reduces splashing, which means a safer environment, cleaner floors and improved productivity. Wringer lasts 58 times longer than comparative wringers. High-efficiency down press wringer has been tested to exceed 50, 000 wringing cycles. Mop bucket/wringer system is made of premium tubular steel and structural web-molded plastic. Dirty water bucket is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
Rubbermaid Commercial WaveBrake Combo Mop Bucket
Login to View Prices
WAVEBRAKE 2.0 MOP BUCKET AND WRINGER SYSTEM REDUCES SPLASHING WHICH MEANS A SAFER ENVIRONMENT CLEANER FLOORS AND IMPROVED PRODUCTIVITY. MOLDED-IN WAVEBRAKE BAFFLES DISRUPT WAVE FORMATION REDUCING SPLASH UP TO 80 VERSUS LEADING COMPETITORS. THE NEW GENERATION OF THE WAVEBRAKE MOP BUCKET IS DESIGNED TO SAFELY EMPTY WATER WITH LESS EFFORT. INTEGRATED HANDLES SINK LEDGE AND A POUR SPOUT PROVIDE CONTROL WHILE LIFTING AND EMPTYING FOR A SAFE AND STABLE EMPTYING PROCESS .NO-RUST CASTERS. GRADUATED MARKS FOR MEASURING FLUID. BUCKET AND WRINGER ARE MADE FROM STRUCTURAL WEB PLASTIC CONSTRUCTION FOR DURABILITY. WRING MOPS WITH 18 LESS EFFORT. WRINGER HANDLE IS MADE FROM STEEL WITH A COMFORT GRIP FOR LONG-LASTING DURABILITY. THE SIDE-PRESS AND DOWN-PRESS WRINGERS ARE DESIGNED TO LAST 5-YEARS OR 200000 CYCLES. WRINGER EFFECTIVELY WRINGS A VARIETY OF MOP SIZES RANGING FROM XS XL (10OZ 32OZ). ACCEPTS OPTIONAL DIRTY WATER BUCKET FG9C7400RED (MODEL B56574).
Additional information
| Weight | 21.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.50 × 20.70 × 16.60 in |
| Fob Origin | In Stock |
| Hazmat Indicator | N |
| Proposition65 Key CA | Y |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Country of Origin | US |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| UNSPSC | 47121806 |
| Color | Yellow |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| UPC | 86876179156 |
| MPN | 757788YL |
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |













Reviews
There are no reviews yet.