Rubbermaid Commercial Slim Jim Metal 24g End Step Can
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Slim Jim Metal 24G End Step Can – 24 gal Capacity – 31.8″ Height x 16.2″ Width – Poly, Stainless Steel – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Product Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 31.8" |
| Width | 16.2" |
| Capacity | 24 gal |
| Certifications & Standards | <ul><li>FM</li><li>OSHA , </li><li>OBRA</li></ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Length | 21.8" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Slim Jim Metal 24G End Step Can |
| Product Line | Slim Jim |
| Manufacturer Part Number | 1901999 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Metal step-on container is perfect for hands-free garbage disposal indoors and holds up to 24 gallons. Increased foot pedal clearance provides easier access and operation. Pedal is located in the front. Slim profile and small footprint maximize space to fit in tight spaces. Internal hinge design prevents wall damage. Quiet, controlled lid closure minimizes noise to enhance guest and patient satisfaction. Liner cinch easily and securely holds polyliners. Fingerprint-resistant stainless steel is easy to maintain for enhanced aesthetics. Slim Jim Step-On Utility Container is also factory mutual certified to ensure fire safety for regulatory compliance and meets OSHA and OBRA standards for worker and environmental safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 24 lb |











