Eco-Products 12 oz GreenStripe Cold Cups
Login to View Prices
Eco-Products 12 oz GreenStripe Cold Cups
Eco-Products 12 oz GreenStripe Cold Cups – 12 fl oz – 50 / Pack – Clear, Green – Polylactic Acid (PLA) – Cold Drink
Additional information
| Weight | 31.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.60 × 22.00 × 11.00 in |
| Recycled | No |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute3Name | Green |
| Attribute16Name | |
| Attribute12Name | GreenStripe Cold Cups |
| Attribute11Name | Eco-Products, Inc |
| Attribute14Name | Cold Drink |
| Attribute13Name | GreenStripe |
| Attribute17Name | <p>Showcase your commitment to green with renewable and compostable cold cups. Strong and durable, GreenStripe Cold Cups provide a renewable way for you to save resources without compromising performance. Cups are made from PLA, a plant-based plastic, so these cups are 100 percent renewable and ASTM compliant.</p> |
| Attribute15Name | EPCC12GSA |
| Attribute2Name | 12 fl oz |
| Attribute1Name | Cup |
| Country of Origin | Taiwan |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1956185CT |
| Brand | Eco-Products, Inc |
| product-type | Cup |
| volume-capacity | 12 fl oz |
| product-color | Green |
| color-family | Dual Color |
| product-material | Polylactic Acid (PLA) |
| assembly-required | No |
| certifications-standards | <p>ASTM 6400 Certified</p> |
| brand-name | Eco-Products |
| features | Durable |
| manufacturer | Eco-Products, Inc |
| product-name | 12 oz GreenStripe Cold Cups |
| product-line | GreenStripe |
| manufacturer-part-number | EPCC12GSA |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Showcase your commitment to green with renewable and compostable cold cups. Strong and durable, GreenStripe Cold Cups provide a renewable way for you to save resources without compromising performance. Cups are made from PLA, a plant-based plastic, so these cups are 100 percent renewable and ASTM compliant.</p> |
| packaged-quantity | 50 / Pack |
| 0 | 0 |










Reviews
There are no reviews yet.