Rubbermaid Commercial Slim Jim 18g Front Step Container
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Slim Jim 18G Front Step Container – 18 gal Capacity – 31.6″ Height x 12.2″ Width – Resin, Poly, Plastic – Beige – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 31.6" |
| Width | 12.2" |
| Capacity | 18 gal |
| Certifications & Standards | <ul><li>FM</li><li>OSHA , </li><li>OBRA</li></ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Length | 19.7" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Slim Jim 18G Front Step Container |
| Product Line | Slim Jim |
| Manufacturer Part Number | 1883460 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Resin step-on container is perfect for hands-free garbage disposal indoors and holds up to 18 gallons. Increased foot pedal clearance provides easier access and operation. Pedal is located in the front. Slim profile and small footprint maximize space to fit in tight spaces. Internal hinge design prevents wall damage. Quiet, controlled lid closure minimizes noise to enhance guest and patient satisfaction. Liner retainer band easily and securely holds polyliners. Smooth surfaces and contoured edges are easy to clean. Slim Jim Step-On Utility Container is also factory mutual certified to ensure fire safety for regulatory compliance and meets OSHA and OBRA standards for worker and environmental safety.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.50 lb |











