Rubbermaid Commercial Safti Grip Large Bath Mat – Bathroom – 28″ Length x 16″ Width – Rectangle – Textured – Rubber – White
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Shower Mat |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED WARRANTY For a period of one year from the date of purchase, if a Rubbermaid Commercial product proves defective in materials and workmanship during normal use by the purchaser of this products, Rubbermaid Commercial Products will arrange for replacement or repair. To receive repair or replacement, either return the defective part to the outlet where purchased or call Customer Service at 1-800-347-9800 to arrange for the product return to us. Rubbermaid Commercial Products reserves the</p> |
| Mat Width | 16" |
| Mat Length | 28" |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Safti Grip Large Bath Mat |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Product Line | Safti-Grip |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 1982726CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safti-Grip Bath Mat is perfect for a shower stall or bathtub. Suction backing keeps the mat firmly in place. Textured surface prevents slippage. Latex-free rubber construction allows safer use. Mildew-resistant shower mat is perforated for improved drainage.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 8.90 lb |
Rubbermaid Commercial Safti Grip Large Bath Mat – Bathroom – 28″ Length x 16″ Width – Rectangle – Textured – Rubber – White
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Shower Mat |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED WARRANTY For a period of one year from the date of purchase, if a Rubbermaid Commercial product proves defective in materials and workmanship during normal use by the purchaser of this products, Rubbermaid Commercial Products will arrange for replacement or repair. To receive repair or replacement, either return the defective part to the outlet where purchased or call Customer Service at 1-800-347-9800 to arrange for the product return to us. Rubbermaid Commercial Products reserves the</p> |
| Mat Width | 16" |
| Mat Length | 28" |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Safti Grip Large Bath Mat |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Product Line | Safti-Grip |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 1982726CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safti-Grip Bath Mat is perfect for a shower stall or bathtub. Suction backing keeps the mat firmly in place. Textured surface prevents slippage. Latex-free rubber construction allows safer use. Mildew-resistant shower mat is perforated for improved drainage.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 8.90 lb |
Rubbermaid Commercial Safti Grip Large Bath Mat – Bathroom – 28″ Length x 16″ Width – Rectangle – Textured – Rubber – White
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Shower Mat |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED WARRANTY For a period of one year from the date of purchase, if a Rubbermaid Commercial product proves defective in materials and workmanship during normal use by the purchaser of this products, Rubbermaid Commercial Products will arrange for replacement or repair. To receive repair or replacement, either return the defective part to the outlet where purchased or call Customer Service at 1-800-347-9800 to arrange for the product return to us. Rubbermaid Commercial Products reserves the</p> |
| Mat Width | 16" |
| Mat Length | 28" |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Safti Grip Large Bath Mat |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Product Line | Safti-Grip |
| Application/Usage | Bathroom |
| Manufacturer Part Number | 1982726 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safti-Grip Bath Mat is perfect for a shower stall or bathtub. Suction backing keeps the mat firmly in place. Textured surface prevents slippage. Latex-free rubber construction allows safer use. Mildew-resistant shower mat is perforated for improved drainage.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |





