Rubbermaid Commercial Mop Bucket/Wringer Combination – 35 quart – Putty Knife Holder, Handle – 36.5″ x 15.7″ x 20.1″ – Plastic, Steel – Brown – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket/Wringer |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 36.5" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 20.1" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Handle |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Mop Bucket/Wringer Combination |
| Product Line | WaveBrake |
| Manufacturer Part Number | 758088BN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>WaveBrake mop bucket and wringer system reduces splashing, which means a safer environment, cleaner floors and improved productivity. Made from high-quality material, wringer system is built to last. Patented WaveBrake baffles result in less splashing while mopping and maneuvering, helping to create a safer environment for patrons and staff. Water stays in the bucket, eliminating unnecessary trips to the storage closet to fill up the bucket, enhancing productivity. Integrated handles, sink ledge and a pour spout provide control while lifting and emptying for a safe and stable emptying process. Mop bucket/wringer system is made of premium tubular steel and structural web-molded plastic. Foot-pedal water evacuation is conveniently located, with no lifting required, for worker well-being. Dirty water bucket is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>Comfortable bail design make emptying easier</li><li>High back design for easier wringer action</li><li>Accommodates 12 To 32 oz mop heads</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 21 lb |
Rubbermaid Commercial Mop Bucketwringer Combination

Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Mop Bucket/Wringer Combination – 35 quart – Putty Knife Holder, Handle – 36.5″ x 15.7″ x 20.1″ – Plastic, Steel – Brown – 1 Each


