Rubbermaid Commercial Brute 10-quart Utility Bucket – 10 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant, Handle – 10.2″ – Steel, High-density Polyethylene (HDPE) – Red, Nickel, Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Diameter | 10.5" |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 10 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Handle |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 10-quart Utility Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 296300RD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Button-like attachments keep bails fixed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial Brute 10-quart Utility Bucket – 10 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant – 10.2″ – Plastic, Steel, High-density Polyethylene (HDPE) – Gray, Nickel, Chrome – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Diameter | 10.5" |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 10 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Bend Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Model | 296300GY |
| Product Name | Brute 10-quart Utility Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 296300GYCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Button-like attachments keep bails fixed.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
Rubbermaid Commercial Brute 10-quart Utility Bucket – 10 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant, Handle – 10.2″ – Steel, High-density Polyethylene (HDPE) – Red, Nickel, Chrome – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Diameter | 10.5" |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 10 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Handle |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Brute 10-quart Utility Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 296300RDCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Button-like attachments keep bails fixed.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Rubbermaid Commercial Brute 10-quart Utility Bucket – 10 quart – Heavy Duty, Rust Resistant, Bend Resistant – 10.2″ – Plastic, Steel, High-density Polyethylene (HDPE) – Gray, Nickel, Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Diameter | 10.5" |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 10 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.2" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Bend Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Model | 296300GY |
| Product Name | Brute 10-quart Utility Bucket |
| Product Line | Brute |
| Manufacturer Part Number | 296300GY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Utility bucket features heavy-duty, thick wall construction with molded-in gradations for accurate measuring. Nickel/chrome-plated steel handle resists rusting and bending. Thick rim with supporting ribs allows easy no-jam stacking. Button-like attachments keep bails fixed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |



















