Rubbermaid Commercial Lobby Broom – 7.50″ Polypropylene Bristle – 28″ Handle Length – Black Metal, Metal Handle – 6 / Carton – Black
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Manual Broom |
| Handle Material | Metal |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Handle Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Vinyl |
| Bristle Length | 7.50" |
| Country Of Origin | China |
| Handle Length | 28" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Compact |
| Compatibility | Rubbermaid Lobby Pro Dust Pan |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Lobby Broom |
| Application/Usage | Cleaning |
| Manufacturer Part Number | 637400BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lobby broom is ideal for cleaning under furniture, fixtures and other hard-to-reach areas for wet or dry messes. Tough polypropylene with flagged bristles helps trap fine dirt particles. Polypropylene fill offers good abrasion-resistance and shear/break strength and will not stain, discolor or absorb odors. Broom is resistant to solvents, acids, oils, fungus and bacteria growth. 28" metal handle is vinyl-coated for an easy grip. Lobby broom works well with Rubbermaid Lobby Pro Dust Pan (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Recommended Use | Dirt Remover |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |












