Rubbermaid Commercial Large Wastebasket Lids – Dome – Plastic – 6 / Carton – Black
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container Lid |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Dome |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 11.6" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Rust Resistant |
| Compatibility | <p>Rubbermaid Commercial 2957 Wastebasket</p> |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Large Wastebasket Lids |
| Application/Usage | Wastebin |
| Manufacturer Part Number | 306700BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lid is designed for Rubbermaid 2957 Wastebaskets for an aesthetic, cost-efficient upgrade to indoor waste collection systems. All-plastic construction won't chip, dent or rust. Untouchable swing top is a stylish solution to hygienic waste disposal. Conceals waste and helps contain odors. Removable domed lid features rounded shape and corners for easy cleaning. Domed design allows swing top to operate without reducing the wastebasket's capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Rubbermaid Commercial Large Wastebasket Lids – Dome – Plastic – 6 / Carton – Black
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container Lid |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Dome |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 11.6" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Rust Resistant |
| Compatibility | <p>Rubbermaid Commercial 2957 Wastebasket</p> |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Large Wastebasket Lids |
| Application/Usage | Wastebin |
| Manufacturer Part Number | 306700BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lid is designed for Rubbermaid 2957 Wastebaskets for an aesthetic, cost-efficient upgrade to indoor waste collection systems. All-plastic construction won't chip, dent or rust. Untouchable swing top is a stylish solution to hygienic waste disposal. Conceals waste and helps contain odors. Removable domed lid features rounded shape and corners for easy cleaning. Domed design allows swing top to operate without reducing the wastebasket's capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Rubbermaid Commercial Large Wastebasket Lids – Dome – Plastic – 6 / Carton – Black
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container Lid |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Dome |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 11.6" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Rust Resistant |
| Compatibility | <p>Rubbermaid Commercial 2957 Wastebasket</p> |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Large Wastebasket Lids |
| Application/Usage | Wastebin |
| Manufacturer Part Number | 306700BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lid is designed for Rubbermaid 2957 Wastebaskets for an aesthetic, cost-efficient upgrade to indoor waste collection systems. All-plastic construction won't chip, dent or rust. Untouchable swing top is a stylish solution to hygienic waste disposal. Conceals waste and helps contain odors. Removable domed lid features rounded shape and corners for easy cleaning. Domed design allows swing top to operate without reducing the wastebasket's capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Rubbermaid Commercial Large Wastebasket Lids – Dome – Plastic – 6 / Carton – Black
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container Lid |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Dome |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 11.6" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Rust Resistant |
| Compatibility | <p>Rubbermaid Commercial 2957 Wastebasket</p> |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Large Wastebasket Lids |
| Application/Usage | Wastebin |
| Manufacturer Part Number | 306700BKCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lid is designed for Rubbermaid 2957 Wastebaskets for an aesthetic, cost-efficient upgrade to indoor waste collection systems. All-plastic construction won't chip, dent or rust. Untouchable swing top is a stylish solution to hygienic waste disposal. Conceals waste and helps contain odors. Removable domed lid features rounded shape and corners for easy cleaning. Domed design allows swing top to operate without reducing the wastebasket's capacity.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |












