Rubbermaid Commercial HYGEN Microfiber Cloths – Cloth – 12″ Width x 12″ Length – 60 / Carton – Blue
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Product Color | Blue |
| Kill Claims | Pseudomonas |
| Product Material | Microfiber |
| Country Of Origin | China |
| Composition | Bleach |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Cloth |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Contaminant-free |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | HYGEN Microfiber Cloths |
| Product Line | HYGEN |
| Application/Usage | Healthcare |
| Manufacturer Part Number | 2134283 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>HYGEN Disposable Microfiber Cloths are the first step in the disinfection process by removing 99.7 percent or more of tested viruses and bacteria, using water only, to help improve cleaning efficacy. They are purposely designed to help healthcare facilities reduce the risk of costly healthcare-associated infections in high-risk areas by maintaining cleaner and safer environments. Because they are disposable, these low-linting cloths help reduce cross-contamination that encourage cleaning with new cloths for each area or task. They are compatible with common disinfectants, including Quat (does not bind), chlorine bleach and hydrogen peroxide. They are ideal for dusting and damp cleaning surfaces. Built-in scrubbing stripes are made of polyester to help effectively remove dirt. High-quality microfiber penetrates deeper for a superior clean. Cloths can be pre-treated with preferred cleaner or disinfectant. Charging tub is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 60 / Carton |
| Recommended Use | Coronavirus |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Rubbermaid Commercial Hygen Microfiber Cloths – Cloth – 16″ Width x 16″ Length – 12 / Carton – Blue
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Glass Cleaner |
| Cleaner Size | 16" Width x 16" Length |
| Maximum Number Of Launderings | 500 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Cloth |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CDC</li> <li>OSHA</li> </ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Bleach-safe |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | Hygen Microfiber Cloths |
| Product Line | HYGEN |
| Application/Usage | Mirror |
| Manufacturer Part Number | Q630 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Smooth microfiber cloth is designed for use on glass and mirrors and delivers superior cleaning performance and durability. Dense 3 to 5 micrometer quality fiber removes more dust, dirt and microbes than conventional cleaning products. Double-finished edges provide durability and shape retention. Bleach-safe microfiber cloth is durable up to 500 launderings.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Recommended Use | Debris Remover |
Rubbermaid Commercial HYGEN Microfiber Cloths – Cloth – 12″ Width x 12″ Length – 60 / Carton – Blue
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Product Color | Blue |
| Kill Claims | Pseudomonas |
| Product Material | Microfiber |
| Country Of Origin | China |
| Composition | Bleach |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Cloth |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Contaminant-free |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | HYGEN Microfiber Cloths |
| Product Line | HYGEN |
| Application/Usage | Healthcare |
| Manufacturer Part Number | 2134283 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>HYGEN Disposable Microfiber Cloths are the first step in the disinfection process by removing 99.7 percent or more of tested viruses and bacteria, using water only, to help improve cleaning efficacy. They are purposely designed to help healthcare facilities reduce the risk of costly healthcare-associated infections in high-risk areas by maintaining cleaner and safer environments. Because they are disposable, these low-linting cloths help reduce cross-contamination that encourage cleaning with new cloths for each area or task. They are compatible with common disinfectants, including Quat (does not bind), chlorine bleach and hydrogen peroxide. They are ideal for dusting and damp cleaning surfaces. Built-in scrubbing stripes are made of polyester to help effectively remove dirt. High-quality microfiber penetrates deeper for a superior clean. Cloths can be pre-treated with preferred cleaner or disinfectant. Charging tub is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 60 / Carton |
| Recommended Use | Coronavirus |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |















