Rubbermaid Commercial 14 Qt Fire-Resistant Wastebasket
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial 14 QT Fire-Resistant Wastebasket – 3.50 gal Capacity – Dent Resistant, Rust Resistant, Long Lasting – 12.3″ Height x 8.3″ Width x 11.1″ Depth – Fiberglass, Thermoset Polyester – Beige – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Thermoset Polyester |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.3" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 11.1" |
| Capacity | 3.50 gal |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL</li><li>CSFM</li></ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Long Lasting |
| Length | 11.1" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 14 QT Fire-Resistant Wastebasket |
| Manufacturer Part Number | 254100BEIG |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Fire-resistant wastebasket can contain burning paper without the wastebasket melting or contributing fuel to the container's contents. Textured finish helps minimize appearance of surface scratches. Long-lasting fiberglass resists chips and dents. It won't rust. Capacity is 14 quarts. This wastebasket offers a contemporary shape and UL rating and is ideal for industrial or hospital use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>Rounded corners add strength and are easy to clean.</li><li>Long-lasting fiberglass resists chips and dents, won't rust.</li><li>Textured finish helps minimize appearance of surface scratches.</li><li>Tested and classified by Underwriters Laboratories as able to contain burning paper without the wastebasket melting or contributing fuel to the container's contents.</li></ul> |











