Rubbermaid Commercial 1″ Headband Finish Wet Mop – Synthetic Yarn – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Head Refill |
| Headband Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | White |
| Product Material | Synthetic Yarn |
| Country Of Origin | United States Minor Outlying Islands |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Launderable |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 1" Headband Finish Wet Mop |
| Product Line | Web Foot |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | A413CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Web Foot Finish Wet Mop is made from four-ply, looped-end synthetic yarn that is designed for a controlled release of floor finish. Tailband is sewn on the inside of mop and helps reduce the "drag" patterns common to most finish mops. It allows the mop to cover more floor area per stroke, saving time and money. Wet mop contains antimicrobial product protection that inhibits the growth of bacteria that cause odors and stains. Looped-end, open-twist yarn reduces linting. Mop is launderable up to 74 launderings.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Rubbermaid Commercial 1″ Headband Finish Wet Mop – Synthetic Yarn – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Head Refill |
| Headband Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | White |
| Product Material | Synthetic Yarn |
| Country Of Origin | United States Minor Outlying Islands |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Launderable |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 1" Headband Finish Wet Mop |
| Product Line | Web Foot |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | A413CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Web Foot Finish Wet Mop is made from four-ply, looped-end synthetic yarn that is designed for a controlled release of floor finish. Tailband is sewn on the inside of mop and helps reduce the "drag" patterns common to most finish mops. It allows the mop to cover more floor area per stroke, saving time and money. Wet mop contains antimicrobial product protection that inhibits the growth of bacteria that cause odors and stains. Looped-end, open-twist yarn reduces linting. Mop is launderable up to 74 launderings.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Rubbermaid Commercial 1″ Headband Finish Wet Mop – Synthetic Yarn – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Head Refill |
| Size Standard | Medium |
| Headband Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | White |
| Product Material | Synthetic Yarn |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Launderable |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 1" Headband Finish Wet Mop |
| Product Line | Web Foot |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | A412 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Web Foot Finish Wet Mop is made from four-ply, looped-end synthetic yarn that is designed for a controlled release of floor finish. Tailband is sewn on the inside of mop and helps reduce the "drag" patterns common to most finish mops. It allows the mop to cover more floor area per stroke, saving time and money. Wet mop contains antimicrobial product protection that inhibits the growth of bacteria that cause odors and stains. Looped-end, open-twist yarn reduces linting. Mop is launderable up to 74 launderings.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Rubbermaid Commercial 1″ Headband Finish Wet Mop – Synthetic Yarn – 1Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Mop Head Refill |
| Size Standard | Large |
| Headband Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | White |
| Product Material | Synthetic Yarn |
| Country Of Origin | United States Minor Outlying Islands |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Launderable |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 1" Headband Finish Wet Mop |
| Product Line | Web Foot |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | A413 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Web Foot Finish Wet Mop is made from four-ply, looped-end synthetic yarn that is designed for a controlled release of floor finish. Tailband is sewn on the inside of mop and helps reduce the "drag" patterns common to most finish mops. It allows the mop to cover more floor area per stroke, saving time and money. Wet mop contains antimicrobial product protection that inhibits the growth of bacteria that cause odors and stains. Looped-end, open-twist yarn reduces linting. Mop is launderable up to 74 launderings.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |















