Rocstor SolidRack 25U Adjustable Depth Open Frame 4 Post Rack w/ Casters
Login to View Prices
The Rocstor SolidRack 25U Adjustable Depth Open Frame 4 Post Rack w/ Casters facilitates quick and simple access to installed IT equipment while also assisting IT managers in organizing their equipment array. In secure settings and other places where a locked rack solution is not needed, this high-quality rack is an easy alternative for housing IT equipment. This premium SolidRack 25U is made with robust cold-rolled steel with a durable black powder-coated finish.
The SolidRack 25U Rack can sustain stationary workloads up to 1,200 lbs (453.6 kgs). This product features a self-squaring design with bolt-down provisions and includes all the necessary hardware for immediate assembly. Multiple units can be bolted together side by side for high-density applications.
The Premium SolidRack 25U’s open design allows for unrestricted ventilation and simple access to the equipment and wiring. This premium rack contains numbered, square-hole mounting points that make it simple to attach equipment compatible with conventional 19-inch racks. Equipment depths of 22 to 40 inches are all supported by this product. Vertical PDUs and cable management may also be mounted on this rack using tool-free button-hole installation.
- Supports rackmount equipment weighing up to 1200 pounds (453.6 kg)
- 22 to 40 inch mounting depth
- Durable black powder coated finish
- Constructed using heavy-duty cold-rolled steel
- Bolt-down equipment
- Self-squared construction
- Assembly is extremely easy
Additional information
| Weight | 57.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 59.84 × 5.91 in |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Website Addres | |
| Assembly Required | Yes |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Rack Post Quantity | 4 |
| Rack Type | Open Frame |
| Features | Casters,Adjustable Depth,Heavy Duty,Vented |
| Application/Usage | Patch Panel,Switch,UPS,Server,VoIP Device |
| Package Contents | <ul> <li>SolidRack Rack Frame</li> <li>2 x Left Vertical Rail</li> <li>8 x Corner Section</li> <li>4 x Center Section</li> <li>2 x Top Bracket</li> <li>2 x Right Vertical Rail</li> <li>2 x Base Bracket</li> <li>48 x M8 Bolt</li> <li>48 x M8 Washer</li> <li>1 x M8 (13mm) Wrench</li> <li>50 x M6 Cage Nut</li> <li>50 x M6 Plastic Washers</li> <li>50 x M6 Phillips Head Screw</li> <li>M6 Cage Nut (8U/12U x4) (15U/18U x8) (25U x12) (42U x24)</li> <li>Hook Mounting Screws (8U/12U x4) (25U x12) (42U x24)</li> <li>4 x Casters</li> <li>4 x Leveling Feet</li> <li>18 x M6 Screws</li> <li>18 x M6 Flat Washers</li> <li>16 x M6 Flange Nut</li> <li>1 x M6(10mm) Wrench</li> <li>1 x Phillips Screwdriver</li> <li>4 x Toothed Lock Washer</li> <li>1 x Toothed Lock Washer</li> <li>4 x M6 Phillips-Head Screw</li> </ul> |
| Static/Stationary Weight Ca | 1200 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Line | SolidRack |
| Product Type | Rack Frame |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Rack Height | 25U |
| Product Color | Black |
| UPC | 810606037856 |
| MPN | Y10E009-B1 |
| Brand | Rocstor |





















Reviews
There are no reviews yet.