Roaring Spring Earthtone Subject Notebook

Login to View Prices
Roaring Spring EarthTone Subject Notebook – 160 Sheets – 320 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – College Ruled – Ruled Red Margin – 20 lb Basis Weight – 9″ x 11″ – 0.75″ x 9″ x 11″ – White Paper – AssortedChipboard, Kraft Cover – Micro Perforated, Storage Pocket, Easy Tear, Dual Sided, Chipboard Backing, Divider, Heavy Duty Cover – Recycled – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 9" x 11" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 320 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Assorted |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 160 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Single Line Margin | Yes |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.75" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Heavy Duty Cover |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EarthTone Subject Notebook |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13367 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Environotes BioBased Five-Subject Notebook with double pocket is perfect for the environmentally conscious. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Smooth, white, 20 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line and is microperforated for easy, clean removal. Paper is produced from 30 percent sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer content. High-performance sheets allow writing on both sides. Notebook carries the USDA Bio-Preferred Certification. Double storage pocket is located behind the front cover, and four dividers separate the book into five sections. Front covers with pocket are produced from recycled, 25 point Reprise board and come in assorted Earthtone colors: dark red, black, dark blue and green. Back cover is made of heavy-duty, 50 point gray chipboard.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |









