Roaring Spring College Ruled One Subject Topbound Spiral Notebook
Login to View Prices
Roaring Spring College Ruled One Subject Topbound Spiral Notebook – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11 1/2″ x 8 1/2″ – 0.33″ x 8.5″ x 11.5″ – White Paper – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11 1/2" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Pressboard |
| Cover Color | Black Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.33" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Bend Resistant |
| Length | 11.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | College Ruled One Subject Topbound Spiral Notebook |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 11186 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flipper Notebook opens from the top for easy use by either right-handers or left-handers. Extra-thick back lets you use it like a clipboard. Smooth, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line. Sheets are microperforated for easy and clean tear-out to 8-1/2" x 11". Covers are produced from 16 point Saranac board in four assorted colors: black, dark blue, green and maroon. The back is extra-thick, 80 point chipboard and does not bend. Wire ends at the top are coil-locked for snagproof performance. Each book is 8-1/2" x 11-1/2" and contains 80 sheets of writing paper.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |












