Roaring Spring Biobased Flipper Notebook

Login to View Prices
Roaring Spring BioBased Flipper Notebook – 70 Sheets – 140 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11 1/2″ x 8 1/2″ – 0.50″ x 8.5″ x 11.5″ – White Paper – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11 1/2" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 140 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 70 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Binding Location | Top |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.50" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Heavy Duty Cover |
| Length | 11.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | BioBased Flipper Notebook |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13363 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Environotes BioBased One-subject Notebook offers spiral binding on the top for easy note-taking especially for left-handed writers. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Smooth, white, 20 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line and is perforated across the top for easy removal. Paper is produced from 30 percent sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer content. High-performance sheets allow writing on both sides. Notebook carries the USDA Bio-Preferred Certification. Covers are produced from recycled, 25 point Reprise board and come in assorted Earthtone colors: dark red, black, dark blue and green. Back cover is an extra heavy-duty, 80 point gray chipboard for writing support. Each book contains 70 sheets of writing paper.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |









