Roaring Spring 14-month Academic Planner – Academic – Julian Dates – Monthly, Weekly – 1.2 Year – June – July – 1 Week Double Page Layout – White Sheet – Spiral Bound – White – Chipboard, Bond Paper, Tin, Saranac – Black, Blue, Green, Maroon – 7″ Height x 5″ Width – Eco-friendly, Notes Area, Class Schedule, Address Directory, Phone Directory, Reference Calendar, Grade Record, Dated Planning Page, Printed, Smooth, Snag Proof – 28 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Academic Planner |
| Time Period | 1.2 Year |
| Date Format | Weekly |
| Product Condition | New |
| Planner/Diary Type | Academic |
| Sheet Quantity | 64 |
| Double Page Layout | 1 Week |
| Start Month | June |
| End Month | July |
| Cover Color | Maroon |
| Sheet Color | White |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Saranac |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | Yes |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 0.3" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Snag Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 14-month Academic Planner |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 11247cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Academic-year planners feature a detailed format to help you keep track of your class schedule, notes, grade record, address/phone directory and weekly schedule. Dated planning pages range 14 months from July to August and include two-page-per-week spreads. Each planner contains smooth, 20 lb. writing paper. Wire ends are coil-locked for snag-proof storage. Covers are made with 16 point Saranac board for sturdy protection.</p> |
| Packaged Quantity | 28 / Carton |
| Weight (Approximate) | 12.96 oz |
Roaring Spring 14-month Academic Planner – Academic – Julian Dates – Monthly, Weekly – 1.2 Year – June – July – 1 Week Double Page Layout – White Sheet – Spiral Bound – White – Chipboard, Bond Paper, Tin, Saranac – Black, Blue, Green, Maroon – 7″ Height x 5″ Width – Eco-friendly, Notes Area, Class Schedule, Address Directory, Phone Directory, Reference Calendar, Grade Record, Dated Planning Page, Printed, Smooth, Snag Proof – 28 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Academic Planner |
| Time Period | 1.2 Year |
| Date Format | Weekly |
| Product Condition | New |
| Planner/Diary Type | Academic |
| Sheet Quantity | 64 |
| Double Page Layout | 1 Week |
| Start Month | June |
| End Month | July |
| Cover Color | Maroon |
| Sheet Color | White |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Saranac |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | Yes |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 0.3" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Snag Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 14-month Academic Planner |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 11247cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Academic-year planners feature a detailed format to help you keep track of your class schedule, notes, grade record, address/phone directory and weekly schedule. Dated planning pages range 14 months from July to August and include two-page-per-week spreads. Each planner contains smooth, 20 lb. writing paper. Wire ends are coil-locked for snag-proof storage. Covers are made with 16 point Saranac board for sturdy protection.</p> |
| Packaged Quantity | 28 / Carton |
| Weight (Approximate) | 12.96 oz |










