Rhino Permanent Vinyl Industrial Label Tape, 0.75″ x 18 ft, Black/White Print
Login to View Prices
Make durable labels for a variety of applications with DYMO Rhino Industrial Label Cartridges. These labels feature easy-to-peel split backing and a powerful adhesive that stays in place. Available in a variety of sizes and materials, they’re ideal for busy worksites.
Additional information
| Weight | 0.1100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.40 × 3.10 × 1.20 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Label Maker Industrial Labels |
| Label Color(s) | Black |
| Printed Text Color(s) | White |
| Text/Label Colors | White Print on Black Tape |
| Material(s) | Vinyl |
| Special Features | Permanent Vinyl |
| Machine Compatibility | All DYMO® Rhino Label Makers |
| Label Size - text | 0.75" x 18 ft |
| Adhesive | Permanent |
| Ship Class Code | G |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071701059925 |
| MPN | 1805436 |
| Brand | DYMO® |












Reviews
There are no reviews yet.