Create your own unique workstation, training table or conference table, and keep your options open. Reversible table-tops feature a different color and pattern on each side; and when you pair them with Alera® height-adjustable bases, you can create workstations, training tables or conference tables that can easily accommodate either sitting or standing sessions. Commercial grade, 1″ thick tops feature durable laminate-material construction to ensure excellent water, scratch, and dent-resistant performance. All available colors coordinate with the Alera® Valencia™ and Open Office Series. Tops and bases are sold and shipped separately-ORDER BOTH.
Additional information
| Weight | 28.2200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.99 × 37.99 × 2.56 in |
| Top Shape | Round |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Edge Detail Profile | 3 mm Edge Banding |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Top Thickness | 1" |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately-ORDER BOTH. |
| Color Family | Multicolor |
| Top Color | Espresso/Walnut |
| Diameter | 35.5" |
| Special Features | Round Top |
| For Use With | Alera® ALEHT Single-Column Table Bases |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167305246 |
| MPN | ALETTRD36EW |
| Brand | Alera® |

















Reviews
There are no reviews yet.