Recycled Plastic Side Load Desk Trays, 2 Sections, Legal Size Files, 16.25″ x 9″ x 2.75″, Black
Login to View Prices
Declutter your workspace by keeping your files, papers, and notepads organized and within reach. Simple meets smart in this high-impact, versatile solution to document management. The self-stacking desk trays feature a ribbed design to prevent static and dust build-up. The thoughtful design ensures that papers easily glide in and out of the document trays. 2.75″ high. Two trays per pack.
Additional information
| Weight | 1.2060 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 9.25 × 3.75 in |
| For File Size | Legal |
| Number of Compartments | 2 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Global Product Type | Horizontal & Stacking Desktop Document Racks & Sorters |
| Color(s) | Black |
| Width | 16.25" |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Green Information | Made from 30% post recycled plastic |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Depth | 9" |
| Color Family | Black |
| Load Orientation | Side |
| Material(s) | Plastic |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Height | 2.75" |
| UPC | 087547081013 |
| MPN | UNV08101 |
| Brand | Universal® |

















Reviews
There are no reviews yet.