Recycled Big Pencil Cup, Plastic, 4.38″ Diameter x 5.63″h, Black
Login to View Prices
36 in stock
SKU:
UNV08108
Categories: Desktop Tools & Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Declutter your workspace by keeping your writing essentials organized and within reach. Ditch the drawer and put your writing utensils where you need them. The compact and functional desk organizer features three tiered compartments for easy access to pens, pencils, markers, highlighters, and scissors. The convenient organizer leaves a small footprint yet holds a lot of writing essentials. Constructed from sturdy plastic for lasting use.
Additional information
| Weight | 0.4300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 4.50 × 4.25 in |
| Pencil Cup Type | Divided |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Global Product Type | Ovoid Pencil Cups |
| Diameter | 4.38" |
| Height | 5.63" |
| Color(s) | Black |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Green Information | Made from 30% post recycled plastic |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Compartments | 3 |
| UPC | 087547081082 |
| MPN | UNV08108 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Recycled Big Pencil Cup, Plastic, 4.38″ Diameter x 5.63″h, Black” Cancel reply


















Reviews
There are no reviews yet.